Są takie filmy, które rzadko zapełniają salę kinową, ale mimo to zasługują na szczególną uwagę.
Aby docenić niektóre z nich, stworzyliśmy listę 10 filmów, które naszym zdaniem warto obejrzeć, jeśli macie ochotę na coś nieco ciekawszego niż szeroko reklamowane w mediach produkcje.
„Snowpiercer: Arka przyszłości” (2013)
Ten filozoficzny film reżysera Bong Joon-ho rozwija się w stylu kina akcji. Upadek cywilizacji nastąpił wraz z początkiem nowej epoki lodowcowej. Żałosne resztki ludzkości schroniły się w nieskończenie długim pociągu, który rok po roku pędzi dookoła świata. W jego wagonach znajduje się wszystko, co znamy – wszystko, co dobre i złe, do czego zdolna jest ludzkość.
Reklama
„Frank” (2014)
Dziwny zespół, a w szczególności jego dziwny frontman, którego nikt nigdy nie widział bez ogromnej plastikowej maski, zapraszają pewnego nieprzeciętnego irlandzkiego chłopca, by z nimi grał. Nie ma on pojęcia, co się dzieje, kim jest Frank ani dlaczego grupa kompletnie nie jest zainteresowana dążeniem do światowej sławy. Zdecydowanie najzabawniejszą rzeczą, która czyni ten film wartym obejrzenia, jest fakt, że jeden z najprzystojniejszych aktorów na świecie, Michael Fassbender, przez cały film nosi tę śmieszną maskę.
„Mikrokosmos” (1996)
Wspaniale nakręcony film dokumentalny o życiu owadów. Dzięki fantastycznej pracy kamery wyczarowano w nim prawdziwie surrealistyczną atmosferę.
Reklama
„Sceny z życia małżeńskiego” (1973)
Sześć scen z życia pary małżeńskiej, Marianne i Johana: jak się poznali, pobrali, mieli dzieci, rozwiedli się, a potem znów zakochali. Mimo pozornej prozaiczności tematu film ten to fascynujące i niezwykle szczegółowe studium związku.
„Łuk” (2005)
W filmie południowokoreańskiego reżysera Kim Ki-duka jest dużo muzyki, a bardzo mało dialogów. Nie jest to jednak w tym przypadku zła cecha, gdyż słowa kompletnie nie są potrzebne, by docenić ten piękny dramat. Stary rybak przemierza morze w swojej łodzi. Razem z nim mieszka młoda kobieta, której kiedyś, dawno temu, uratował życie. Kochają się mimo dzielącej ich różnicy wieku i zamierzają się pobrać, gdy ona skończy 17 lat. Ich wspólne życie przerywa jednak pojawienie się innego, znacznie młodszego rybaka.
Reklama
„Nanuk z Północy” (1922)
Ten nakręcony na początku XX wieku film dokumentalny o życiu kanadyjskiego Eskimosa Nanuka wywarł ogromny wpływ na twórczość dokumentalną na całym świecie. Inuici są tam ukazani bez protekcjonalności – zamiast tego widzimy ich tak, jak oni widzą samych siebie.
„Test” (2009)
Ten film trzyma w napięciu do samego końca. Dzieje się tak pomimo tego, że cała akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu. Bohaterowie przyszli na rozmowę o pracę, a wszystko, co muszą zrobić, to odpowiedzieć na jedno pytanie. W tym celu dostają kartkę papieru, długopis i 80 minut.
„After life” (1998)
Co, jeśli po śmierci nie ma sądu, nieba ani piekła, a jest tylko jedno szczęśliwe wspomnienie? Wybierasz jakąś chwilę z przeszłości i zanurzasz się w niej na zawsze. Tak trudno jednak jest znaleźć tę właściwą…
Reklama
„Bestie z południowych krain” (2012)
Fantastyczna, a zarazem dramatyczna opowieść o małej dziewczynce o imieniu Hushpuppy i jej ojcu. Rodzina spędza czas na poszukiwaniu ryb na czymś w rodzaju łodzi zbudowanej z ramy ciężarówki typu pick-up. Mimo braku budżetu na drogie efekty specjalne reżyserowi udało się stworzyć jeden z najbardziej imponujących wizualnie filmów ostatnich lat.
„Magia uczuć” (2006)
Hollywoodzki kaskader Roy i pięcioletnia dziewczynka Alexandria ratują się nawzajem przed osobistymi nieszczęściami, wymyślając niesamowitą historię. Mimo że wypełniona jest ona ciekawymi, a często strasznymi wydarzeniami, ich prawdziwe lęki i ból przenikają nawet do stworzonego przez nich wspólnie świata fantazji. Film Tarsema Singha łączy w sobie żywiołowość baśni z dramatyzmem poważnego filmu.
Czy znacie jeszcze inne godne uwagi filmy, o których rzadko się słyszy? Podzielcie się ulubionymi tytułami w komentarzach!