10 wybitnych aktorek, które potrafią genialnie odegrać kontrastowe postacie

10 wybitnych aktorek, które potrafią genialnie odegrać kontrastowe postacie

  • Post author:
  • Post category:Gwiazdy
Gdy aktorom zdarza się narzekać w wywiadach na swoją pracę, niektórzy z odbiorców prychają z lekceważeniem i automatycznie się oburzają – dla zwykłego Kowalskiego profesja ta może bowiem wydawać się czymś lekkim, łatwym i przyjemnym. Gdyby tak jednak uczciwie zastanowić się nad tym tematem, dochodzimy do wniosku, że odgrywanie poszczególnych postaci wymaga ogromnego nakładu pracy zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Gdy zaś dodamy do tego fakt, że niektóre gwiazdy mają na swoim koncie wiele charakterystycznych, a jednocześnie zupełnie różnych od siebie ról, jesteśmy pełni szczerego podziwu dla ich talentu oraz ciężkiej harówki na planie.
Dziś przedstawiamy Wam kilka światowej sławy aktorek, które potrafiły tchnąć życie w pamiętne i niezwykle charakterystyczne postaci filmowe.

Imelda Staunton

© Maleficent / Walt Disney Pictures © Harry Potter and the Order of the Phoenix / Warner Bros.
Pamiętacie Dolores Umbridge, która skutecznie utrudniała życie adeptom czarodziejstwa w Hogwarcie? Aktorka wcielająca się w tę rolę sprawiła, że ta drugoplanowa postać na zawsze zapisała się w pamięci fanów serii o Harrym Potterze.
Okazuje się jednak, że ta urodzona w Londynie gwiazda równie dobrze potrafiła odnaleźć się  na przeciwległym biegunie, jeśli chodzi o charakterystykę odgrywanych przez nią postaci. Na swoim koncie ma bowiem także rolę dobrodusznej wróżki, jednej z opiekunek Aurory z kultowego już filmu „Czarownica” z Angeliną Jolie w roli głównej.
Reklama

Cate Blanchett

© Elizabeth / Working Title Films © Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull / Paramount Pictures
Australijska aktorka Cate Blanchett to jeden z diamentów dzisiejszego Hollywood. Gwiazda ma na swoim koncie mnóstwo znaczących kreacji filmowych i teatralnych – wcieliła się między innymi w rolę królowej Elżbiety I w dramacie historycznym „Elizabeth” z 1998 roku, opowiadającym o początkowych latach panowania tej monarchini.
Talent i pracowitość Blanchett sprawiają jednak, że zupełnie nie dziwi również sukces, jaki odniosła, odgrywając kontrastową do Elżbiety I rolę Iriny Spalko w dziele Stevena Spielberga „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”. To zresztą niejedyne kreacje aktorki godne zapamiętania – mogliśmy ją oglądać między innymi także we „Władcy Pierścieni”, „Ciekawym przypadku Benjamina Buttona” czy w dramacie „Utalentowany Pan Ripley”.

Jennifer Lawrence

© Don’t Look Up / Bluegrass Films © X-Men: First Class / 20th Century Fox
Gdyby tak zastanowić się nad aktorskim dorobkiem Jennifer Lawrence, okazuje się, że aktorka mimo dosyć młodego wieku naprawdę nie próżnuje – potrafiła bowiem stworzyć tak pamiętne kreacje jak na przykład Katniss Everdeen z „Igrzysk Śmierci” czy Tiffany z „Poradnika pozytywnego myślenia”.
Talent Lawrence sprawia, że potrafi doskonale dopasować się do różnych gatunków filmowych, czego przykład dała jako niezapomniana Mystique w „X-Menach”. Nie jest tajemnicą, że aktorka obdarzona została także ogromnym poczuciem humoru, co zapewne wpłynęło na obsadzenie jej w roli Kate Dibiasky z komediodramatu „Nie patrz w górę” z 2021 roku.
Reklama

Helena Bonham Carter

© Cinderella / Allison Shearmur Productions © Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 / Warner Bros.
Helena Bonham Carter to jedna z najbardziej charakterystycznych aktorek dzisiejszego Hollywood. Przez wielu znana jest głównie jako muza Tima Burtona (prywatnie aktorka i reżyser byli w 13-letnim związku), dzięki któremu ma na swoim koncie tak wyraziste role jak te w „Planecie małp” czy „Alicji w krainie czarów”.
Na liście jej najbardziej znanych kreacji znajdziemy również wcielenie się w jedną z najbardziej oddanych zwolenniczek Voldemorta, Bellatrix Lestrange, w serii filmów o Harrym Potterze. Charakterystyczny niepokojący wizerunek tej postaci to w ogromnej mierze zasługa niewątpliwego talentu aktorskiego gwiazdy. Tym bardziej zachwyca fakt, że Helena Bonham Carter równie wiarygodnie potrafiła odegrać dobrotliwą Wróżkę Chrzestną w „Kopciuszku”, produkcji z 2015 roku.
Reklama

Emma Thompson

© Nanny McPhee / MGM © Cruella / Walt Disney Pictures
Obserwując aktorską drogę Emmy Thompson, jesteśmy przekonani, że nie ma takiej postaci, w którą ta wybitna aktorka nie potrafiłaby się wcielić – wystarczy przywołać takie jej kreacje jak oscarowa rola w „Rozważnej i romantycznej” czy Karen z kultowej komedii romantycznej „To właśnie miłość”.
Jej aktorskie portfolio pełne jest zresztą pozytywnych postaci, wśród których warto wyróżnić między innymi tytułową bohaterkę familijnego filmu „Niania”, która dokonała przełomu w życiu samotnego ojca i gromadki jego dzieci. Nie zmienia to faktu, że Thompson równie realistycznie potrafi odtworzyć także rolę czarnego charakteru, a dowodem na to może być jej fantastyczna Cruella w stosunkowo nowym filmie o tym samym tytule. Aż trudno uwierzyć, że to ta sama osoba!

Tilda Swinton

© The Human Voice / El Deseo © Snowpiercer / Opus Pictures
Niebanalna uroda, przenikliwe spojrzenie i imponujący talent aktorski – tak w kilku słowach można opisać Tildę Swinton. Jej łatwość w odgrywaniu naprawdę kontrastowo różnych od siebie postaci jest godna podziwu, co zresztą w 2008 doceniła Akademia Filmowa, przyznając jej Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Michael Clayton”.
Wygląda na to, że gatunek filmowy nie jest dla Tildy Swinton absolutnie żadnym ograniczeniem – aktorka doskonale poradziła sobie między innymi z rolą dyktatorskiej Mason w południowokoreańskim filmie SF „Snowpiercer: Arka przyszłości”. Dla odmiany w dziele Pedro Almodovara z 2020 roku „Ludzki głos” gwiazda dała się poznać od zupełnie innej strony, grając kobietę, którą miota wiele trudnych, dramatycznych wręcz emocji.
Reklama

Lena Headey

© Terminator: The Sarah Connor Chronicles / Warner Bros. Television © Game of Thrones / HBO
Ta aktorka zapewne dużej części z Was znana jest z kultowego już serialu „Gra o Tron” – jej rola Cersei Lannister na stałe zapisała się w pamięci fanów tej serii, zresztą niekiedy do tego stopnia, że niektórzy dzięki jej przekonującej grze mieli trudność z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości i żywili wobec niej negatywne uczucia nawet poza planem.
Lena Headey w swoim aktorskim portfolio ma jednak dużo więcej godnych uwagi ról, a na szczególną uwagę zasługuje między innymi jej wybitna kreacja Sary Connor w serialu SF „Terminator: Kroniki Sary Connor” oraz królowej Gorgo w słynnym dramacie historycznym „300”.
Reklama

Nicole Kidman

© Grace Of Monaco / YRF Entertainment © Paddington / StudioCanal
Kariera amerykańskiej aktorki Nicole Kidman trwa już ponad 3 dziesięciolecia i wygląda na to, że wcale nie zanosi się na jej rychłe zakończenie. Jej role są niezwykle różnorodne, a każda z nich zostawia trwały ślad w pamięci jej wielbicieli.
Z tego też względu bardzo trudno wyróżnić jedynie dwie z nich, ale jako jedna z pierwszych na myśl przychodzi nam niezapomniana rola Grace Kelly w dramacie „Grace księżna Monako”. Niech Was jednak nie zwiedzie romantyczna uroda Kidman – aktorka doskonale odtworzyła także rolę czarnego charakteru, a dokładnie Millicent Clyde w familijnym filmie „Paddington”.

Charlize Theron

© Mad Max: Fury Road / Warner Bros. © Monster / Media 8 Entertainment
O tym, że Charlize Theron jest nie tylko przepiękną kobietą, ale także utalentowaną aktorką, mieliśmy okazję przekonać się wielokrotnie, oglądając chociażby takie filmy z jej udziałem jak „Wielki Joe”, „Słodki listopad” czy „Włoska robota”. Tym większym szokiem dla widzów był dramat „Monster”, w którym ta pochodząca z RPA aktorka zagrała główną rolę wymagającą od niej zarówno ogromnego ładunku emocjonalnego, jak i niecodziennego wizerunku. Do tej kreacji musiała bowiem między innymi nosić sztuczne zęby, zgolić brwi oraz sporo przytyć.
Mówiąc o doskonałych rolach Theron, warto także przypomnieć jej udział w filmie „Max Max: Na drodze gniewu”. gdzie zdobyła serca widzów jako nieustraszona Furiosa.
Reklama

Natalie Portman

© V for Vendetta / Warner Bros. © Black Swan / Fox Searchlight Pictures
Natalie Portman, choć jest naprawdę przepiękną kobietą, swoimi kreacjami filmowymi bardzo często udowadnia, że oprócz ładnej buzi jest także niezwykle utalentowaną aktorką. Po jej udział w filmie „V jak Vendetta” absolutnie nikt nie miał co do tego najmniejszych wątpliwości – tym bardziej, że Portman zdobyła się wówczas nawet na tak duże poświęcenie jak ogolenie głowy na łyso.
Jedną z jej najbardziej pamiętnych postaci jest jednak Nina Sayers, gotowa na nadludzkie poświęcenie w imię swoich celów bohaterka thrillera „Czarny łabędź”, za który Natalie Portman została uhonorowana Oscarem w kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”.

Która z wyżej wymienionych ról zrobiła na Was największe wrażenie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!
Źródło: brightside.com