11 zaskakujących zagadek naukowych, których do tej pory nie udało się rozwikłać

-

11 zaskakujących zagadek naukowych, których do tej pory nie udało się rozwikłać

Może się wydawać, że o naszej planecie wiemy już wszystko, a biologia i fizyka nie mają przed nami nic do ukrycia. Okazuje się, że to nieprawda. Oto 11 intrygujących naukowych tajemnic, dla których nie znaleziono jeszcze racjonalnego wyjaśnienia.

1. W jaki sposób mruczą koty?

Koty mruczą, gdy czują się szczęśliwe. Nikt jednak nie wie, w jaki sposób to robią. Naukowcy twierdzą, że nasi pupile wydają ten wibrujący dźwięk za pomocą strun głosowych, a jego częstotliwość ma za zadanie łagodzić ból i przyśpieszać gojenie się ran. To wyjaśnia, dlaczego koty mruczą także wtedy, kiedy cierpią albo są zestresowane.
Reklama

2. Skąd się wzięły niektóre stworzenia?

© wikipedia

Wiele gatunków zwierząt nie posiada żadnych znanych przodków. Nikt nie wie dokładnie, kiedy płazy wyewoluowały z ryb, ponieważ już pierwsze zwierzęta lądowe miały dobrze rozwinięte kończyny i głowy. Mówi się też, że dinozaury wyginęły po naturalnym kataklizmie 65 milionów lat temu. Jednak w tym samym czasie znikąd pojawiły się nowe gatunki ssaków.

3. Czy krowy posiadają naturalny kompas magnetyczny?

© depositphotos

Korzystając z Google Earth, naukowcy przeanalizowali tysiące zdjęć pasących się krów i odkryli dziwną prawidłowość. 70% tych zwierząt podczas jedzenia lub picia odwraca głowę w kierunku północnym albo południowym. To zjawisko można zaobserwować na wszystkich kontynentach, niezależnie od ukształtowania terenu, pogody oraz innych czynników.

Reklama

4. Czym był „galaretowaty deszcz”?

© pinimg
W sierpniu 1994 roku w Oakville, w stanie Waszyngton, doszło do niezwykłego wydarzenia. Zamiast deszczu z nieba zaczęła spadać galaretowata substancja nieznanego pochodzenia. Następnego dnia wielu ludzi zaczęło cierpieć z powodu objawów grypopodobnych. Po przebadaniu dziwnej mazi naukowcy odkryli, że zawierała ona dwa rodzaje bakterii, z czego jeden rodzaj zwykle występuje w ludzkim układzie pokarmowym. Nie udało się jednak dowieść bezpośredniego związku między bakteriami zawartymi w substancji a późniejszą epidemią.

5. Czym jest ciemna materia?

© Maxwell Hamilton

Przyjmuje się, że Wszechświat w 27% składa się z ciemnej materii. Nie oddziałuje ona z promieniowaniem elektromagnetycznym ani go nie emituje, dlatego jest prawie niewykrywalna. Pierwsze teorie uwzględniające ciemną materię pojawiły się około 60 lat temu, ale naukowcy nie przedstawili jeszcze bezpośrednich dowodów potwierdzających jej istnienie.

6. Ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym?

© depositphotos

Ponieważ Pluton nie został oficjalnie uznany za planetę, uważa się, że w Układzie Słonecznym jest ich osiem. Pas Kuipera poza Plutonem składa się z wielu lodowych obiektów, których na tym obszarze mogą być nawet tysiące. Naukowcy zauważyli tam jednak zadziwiająco dużą lukę — tak jakby jakaś nieznana planeta wielkości Ziemi przyciągała do siebie pozostałe obiekty na pasie. 

Reklama

7. Dlaczego ludzie dzielą się prawo i leworęcznych?

© depositphotos

Zdecydowana większość ludzi na świecie (70% do 95%) jest praworęczna, a tylko niewielki procent populacji (5% do 30%) lepiej posługuje się lewą ręką. Nie ma natomiast wiarygodnych danych dotyczących oburęcznego odsetka ludności. Podejrzewa się, że decydujący wpływ na prawo/leworęczność mają geny, ale „gen leworęczności” nie został nigdy potwierdzony naukowo. Istotnym czynnikiem mogą być także normy społeczne: gdy wszystkie dzieci w szkole zmuszane są do pisania prawą ręką, niektóre z nich stają się trwale praworęczne.

8. Dlaczego wyginęła megafauna?

© depositphotos

Olbrzymie stworzenia, znane jako megafauna, zniknęły około 10 000 lat temu. Niektórzy uważają, że megafaunę zabiły zmiany klimatu, ale nie ma na to mocnych dowodów. Według innej teorii wielkie zwierzęta wyginęły z powodu braku pożywienia. Naukowcy z Alaski znaleźli dobrze zakonserwowane zwłoki mamutów, których żołądki były pełne niestrawionej zieleniny.

9. Dlaczego śnimy?

© waltdisneystudios

Niektórzy uważają, że sny to przypadkowe obrazy powodowane przez fale mózgowe. Inni, że są to podświadome pragnienia, doświadczenia i nierozwiązane problemy. Nauka o snach nosi nazwę onirologii. Naukowcy twierdzą, że sny symbolizują coś głęboko ukrytego w ludzkiej psychice, ale nikt nie wie, co to dokładnie jest.

Reklama

10. Czym jest „ryk kosmiczny”?

Podczas badania młodych gwiazd w 2006 r. naukowcy usłyszeli nagle tajemnicze ryki. Chociaż dźwięk nie może podróżować przez przestrzeń kosmiczną, mogą to robić fale radiowe. Do dziś pochodzenie tego tajemniczego fenomenu pozostaje dla nas zagadką.  Badacze wiedzą tylko tyle, że dziwnych fal nie mogło emitować żadne znane nam zjawisko kosmiczne.

11. Dlaczego mamy różne grupy krwi?

© Michaela Rehle (reuters)

Grupy krwi posiadają różne antygeny w komórkach. Są one sygnałem dla przeciwciał, które niszczą obce komórki w organizmie. Naukowcy nie znają jednak odpowiedzi na pytanie, dlaczego poszczególne grupy różnią się od siebie. Istnieją sugestie, że może to być związane z chorobami i odpornością. Odkryto na przykład, że osoby z grupą B są bardziej podatne na zakażenie bakterią E. coli, a ludzie posiadający grupę O są mniej narażeni na śmierć z powodu malarii.

Udostępnij