12 części ludzkiego ciała, które według naukowców niebawem będą bezużyteczne

-

12 części ludzkiego ciała, które według naukowców niebawem będą bezużyteczne

W pierwszym rozdziale swojego dzieła Karol Darwin zidentyfikował około tuzina części ciała, które beztrosko określił jako „bezużyteczne lub prawie bezużyteczne”. Okazuje się, że lista Darwina nie była bynajmniej kompletna – nasze ciała bowiem są pełne części, których nie potrzebujemy.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się niektórym z nich – sprawdźcie, czy bylibyście w stanie domyślić się, o których konkretnie miejscach mowa!

1. Mięsień dłoniowy

Ten długi i wąski mięsień biegnie od łokcia do nadgarstka i współcześnie brakuje go u 11% ludzi. Kiedyś był ważny przy podwieszaniu i wspinaniu się, dlatego prawdopodobnie jest przydatny jedynie podczas trenowania sportów walki lub wspinaczki skałkowej.
Reklama

2. Zęby mądrości

Ludzie pierwotni musieli żuć rośliny, aby uzyskać wystarczającą ilość kalorii do przeżycia, ale w dzisiejszych czasach tylko około 5% populacji ma komplet tych zdrowych (i bezużytecznych) zębów. Mamy więc nadzieję, że ząb mądrości będzie pierwszym, który zniknie w toku ewolucji – to bowiem oznacza mniejsze wydatki na dentystę!

3. Mięśnie zewnętrzne ucha

Niektóre zwierzęta, takie jak króliki i psy, potrafią samodzielnie machać uszami. My też je posiadamy, dlatego poszczególni ludzie również posiedli tę sztukę, ale prawda jest taka, że te części ciała nie służą zupełnie niczemu innemu.
Reklama

4. Żebro szyjne

© Wikipedia Commons
Zespół żeber szyjnych, prawdopodobnie pozostałość po epoce gadów, nadal występuje u mniej niż 1% populacji. U niektórych osób znajduje się tylko po lewej lub prawej stronie, a u innych po obu. Często powodują one problemy z nerwami i tętnicami.

5. Włosy na ciele

Nasze brwi pomagają nam chronić oczy przed potem, a męskie owłosienie na twarzy odgrywa równie ważną rolę w przyciąganiu płci przeciwnej. Najwyraźniej jednak większość włosów na ludzkim ciele nie spełnia żadnej bardzo istotnej funkcji.
Reklama

6. Męskie sutki

Sutki mają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ponieważ we wczesnych stadiach rozwoju płodowego nienarodzone dziecko właściwie nie posiada określonej płci. Mężczyźni jednak na ogół nie wytwarzają prolaktyny niezbędnej do pobudzenia laktacji, dlatego też nie mogą produkować mleka.

7. Trzecia powieka

© depositphotos.com
Wspólny przodek ptaków i ssaków mógł posiadać błonę chroniącą oko i usuwającą z niego zanieczyszczenia. U ludzi natomiast zachował się jedynie maleńki fałd w wewnętrznym kąciku oka.
Reklama

8. Trzynaste żebro

Nasi najbliżsi kuzyni, szympansy i goryle, mają dodatkowy zestaw żeber. Większość ludzi natomiast ma ich 12 – jedynie 8% dorosłych ma jeszcze jedno dodatkowe.

9. Guzek Darwina

© depositphotos.com
To mały pofałdowany punkt skóry na czubku ucha, występujący sporadycznie u współczesnych ludzi. Może być to pozostałość po większym kształcie, który pomagał skupiać odległe dźwięki.
Reklama

10. Wyrostek robaczkowy

© depositphotos.com
Ta wąska mięśniowa rurka połączona z jelitem grubym służyła jako specjalny obszar do trawienia celulozy, kiedy dieta człowieka składała się w większym stopniu z substancji roślinnych niż z białka zwierzęcego.

11. Palce u stóp

Naukowcy odkryli, że dawniej ludzie chodzili i utrzymywali równowagę bardziej na środkowej linii stopy, ale obecnie stopniowo przestawiliśmy się na balansowanie w kierunku boku dużego palca. Badania pokazują również, że nasz środek równowagi wciąż przesuwa się do wewnątrz. Oznacza to, że w kwestii utrzymywania równowagi ludzie dawniej polegali na swoich palcach, ale obecnie nie ma już takiej potrzeby. Jeśli więc tendencja ta utrzyma się, palce u stóp okażą się zupełnie bezużyteczne.

12. Mięsień podobojczykowy

© depositphotos.com
Ten niewielki mięsień, rozciągający się pod ramieniem od pierwszego żebra do obojczyka, byłby przydatny, gdyby człowiek nadal chodził na czworakach. Co ciekawe, niektórzy ludzie mają tam jeden mięsień, inni nie mają żadnego, a jeszcze inni – aż dwa.
Która z powyższych ciekawostek zaskoczyła Was najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło:brightside.me

Udostępnij