13 scen filmowych, które były niebezpieczne dla aktorów

-

13 scen filmowych, które były niebezpieczne dla aktorów

Aktorzy muszą być gotowi na wiele… ale zapewne nie spodziewają się, że kręcenie niektórych scen może być zagrożeniem dla ich zdrowia lub życia! Okazuje się jednak, że na planie filmowym na gwiazdy czekają różne niespodzianki, a niektóre z nich z pewnością nie powinny były się wydarzyć.

Przed Wami 13 scen z kultowych filmów, w których aktorzy prawie doznali uszczerbku na zdrowiu.

1. Brendan Fraser omal nie został powieszony podczas kręcenia filmu „Mumia” (1999).

Okazuje się, że udawane powieszenie nie jest tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać. „Zabijali mnie przez 18 sekund. Wisiałem na stryczku, stojąc na desce” – opowiada Fraser. „Steve [Sommers] powiedział: 'Stryczek nie pasuje do kaskaderów. Czy możemy trochę podnieść napięcie?”. Zrobili ujęcie, a ja pomyślałem: 'Wstrzymaj oddech’, ale coś poszło nie tak. Następne, co pamiętam, to że się ocknąłem”.
Reklama

2. Robert Pattinson prawie rozciął sobie pośladek podczas kręcenia filmu „Zmierzch” (2008).

„Kręciliśmy scenę walki pod koniec pierwszego filmu i rozciąłem sobie pośladek… No, prawie” – powiedział Pattinson. „W moim drugim ujęciu w całym filmie, w całej serii. Musieli zatrudnić fizjoterapeutę, który przez resztę dnia masował mi pośladek.” 
 

3. Margaret Hamilton została podpalona podczas kręcenia filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” (1939).

Nie brakuje przerażających historii, które wydarzyły się na planie tego filmu, ale najsłynniejszą z nich jest chyba to, że Hamilton wyszła z planu… w płomieniach. Aktorka, która grała Złą Czarownicę z Zachodu, doświadczyła awarii podczas jej słynnego pierwszego ujęcia, przez co została całkowicie wystawiona na działanie aktywnego urządzenia pirotechnicznego. To spowodowało u niej poparzenia trzeciego stopnia.
Reklama

4. Sean Astin wbił sobie szkło w stopę podczas kręcenia filmu „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” (2001).

Podobnie jak w przypadku „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, również na planie tej trylogii nie brakuje opowieści o urazach. Jedna z poważniejszych kontuzji dotyczyła Astina, któremu podczas brodzenia w wodzie odłamek szkła przebił stopę na wylot. „Jego stopa całkowicie wbiła się w to szkło” – powiedział reżyser Peter Jackson. „Mieliśmy dobre półtorej godziny drogi do miasta. Zadzwoniliśmy po helikopter”.
 

5. Isla Fisher topiła się na oczach publiczności podczas kręcenia filmu „Iluzja” (2013).

Sam pomysł utonięcia jest już wystarczająco zły, ale jeśli dodać do tego pomieszczenie pełne gapiów, wówczas mamy koszmar. Fisher przekonała się o tym podczas kręcenia skomplikowanej sekwencji sztuczek magicznych. „Mimo że miałam szybko zwalniający się łańcuch magnetyczny na kajdankach, drugiego łańcucha, który był między moimi nogami, nie dało się zerwać… i utknął” – opowiada Fisher. „Wszyscy myśleli, że po prostu fantastycznie zagrałam”. Na szczęście po kilku minutach ekipa się połapała.
 

6. Sylvester Stallone był na intensywnej terapii przez pięć dni podczas kręcenia filmu „Rocky IV” (1985).

Stallone JEST Rockym, choćby z tego powodu, że przyjął prawdziwe lanie od Dolpha Lundgrena… bo uznał to za dobry pomysł? „Powiedziałem: 'Hej, mam pomysł: przez pierwsze 45 sekund naprawdę postaraj się mnie znokautować. To znaczy, po prostu to zrób”. Zły pomysł. Wpada na mnie – bum, bum! Trafia mnie w klatkę piersiową” – powiedział Stallone. „Następne, co pamiętam, to to, że przez pięć dni byłem na intensywnej terapii. Uderzył mnie w serce tak mocno, że dostałem w żebra i miejsce to zaczęło puchnąć”.
Reklama

7. Meryl Streep prawie utonęła podczas kręcenia filmu „Dzika rzeka” (1994).

Kiedy Meryl Streep mówi ci, że jest zmęczona, lepiej jej posłuchaj… Podczas kręcenia tego filmu Streep, która sama wykonywała wiele akrobacji, otrzymała od reżysera polecenie wykonania jeszcze jednego ujęcia na bardzo wzburzonej rzece, co o mały włos nie kosztowało jej życia. „Łódź wpadła do dziury, podniosła się i wywróciła, a ja wpadłam do rzeki. Pamiętam, jak opadałam na dno, a ta potężna i lodowata woda wciągała mnie jeszcze głębiej” – powiedziała Streep. „Moją pierwszą myślą było to, że jeśli umrę, to mój mąż przyjdzie na plan filmowy z maczetą”.
 

8. Linda Hamilton doznała częściowej utraty słuchu podczas kręcenia filmu „Terminator 2: Dzień sądu” (1991).

Podczas ucieczki ze szpitala Hamilton popełniła prosty błąd, zapominając o włożeniu zatyczek do uszu, co okazało się mieć poważne konsekwencje. „Do dziś mam poważny ubytek słuchu w jednym uchu. Kręciliśmy scenę w windzie” – opowiada Hamilton. „Drzwi się zamknęły, mieliśmy strzelby i zaczęliśmy strzelać, a ja nagle dostałam agonii. Upadłam na kolana z bólu. Myślałam, że zostałam postrzelona. Hałas był tak intensywny, tak ekstremalny, że nigdy tego nie zapomnę”.
Reklama

9. Daniel Craig odciął sobie czubek palca podczas kręcenia filmu „007 Quantum of Solace” (2008).

Craig nie byłby prawdziwym Jamesem Bondem, gdyby nie zniósł kontuzji jak gdyby nigdy nic, a tak właśnie było podczas nieudanego wyczynu kaskaderskiego w czasie jego drugiej przygody z Bondem. „To nie było aż tak ekstremalne. Mocno krwawiłem. Musiałem przejść zabieg kauteryzacji” – mówi Craig. „Filmowanie zostało przerwane i wszyscy powtarzali: 'O Boże! On odciął sobie koniec palca!’. Nawet poszli go szukać… ale nie znaleźli”.
 

10. Jim Caviezel został dosłownie porażony piorunem podczas kręcenia filmu „Pasja”.

Tak, dobrze przeczytaliście. Caviezel i asystent reżysera Jan Michelini byli na planie razem pod parasolem, kiedy dosłownie uderzył w nich piorun. „Byłem jakieś 30 metrów od nich, gdy spojrzałem w ich stronę i zobaczyłem piorun wychodzący z uszu Caviezela. Zarówno Caviezel, jak i Michelini zostali porażeni” – powiedział producent Steve McEveety. „Główny piorun uderzył w Caviezela, a mniejszy trafił w parasol Micheliniego”.
 

11. Harrison Ford i J.J. Abrams złamali kości podczas kręcenia filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” (2015).

Ford i Sokół Millennium mają za sobą długą historię, ale najwyraźniej statek ma złą krew z aktorem. Podczas zdjęć zamknęły się przed nim drzwi hydrauliczne, co spowodowało liczne obrażenia u wielu osób. „Drzwi się wyłamały, a on złamał kostkę. To było dość brutalne” – powiedział reżyser J.J. Abrams. „Próbowałem zdjąć z niego drzwi i złamałem kręgosłup. Poczułem tylko pyknięcie, więc tydzień później poszedłem do lekarza, a on na to: 'Ojej, złamał pan krąg L4′.”
Reklama

12. Channing Tatum przebił głową ścianę podczas kręcenia filmu „Foxcatcher” (2014).

To, co miało być prostym wyczynem kaskaderskim z udziałem głowy Tatuma i rekwizytu w postaci lustra, prawie zamieniło się w wycieczkę na ostry dyżur, kiedy aktor dał się porwać emocjom i wielokrotnie uderzył w nie głową. „Przeszedłem przez ścianę na drugą stronę” – powiedział Tatum. „Minąłem kołek o jakieś 10 cm, miałem szczęście, ale rozcięcie na mojej głowie było prawdziwe”.
 

13. Cary Elwes został znokautowany podczas kręcenia filmu „Narzeczona dla księcia” (1987).

Scenariusz wymagał, aby aktor „stuknął” Elwesa mieczem w głowę, ale miecz był tak ciężki, że siła uderzenia powaliła go na ziemię. „To ostatnia rzecz, jaką pamiętam z tamtego dnia zdjęciowego” – powiedział Elwes. „Obudziłem się na izbie przyjęć, jeszcze w kostiumie, przez dźwięk szwów zakładanych na moją głowę. U tego samego lekarza, który kilka tygodni wcześniej leczył mnie ze złamanego palca u nogi. Pamiętam, jak po przebudzeniu powiedział do mnie: „No, Zorro! Wygląda na to, że jesteś trochę podatny na wypadki, prawda?”.
 
Czy oglądaliście filmy wymienione w powyższej liście? Dajcie znać w komentarzach, który jest Waszym ulubionym!
 

Udostępnij

Ostatnie posty