15 unikalnych surowców, które mają szokująco wysokie ceny

15 unikalnych surowców, które mają szokująco wysokie ceny

Jeśli wydaje Wam się, że spośród wszystkich występujących na świecie materiałów to złoto jest tym najcenniejszym, jesteście w ogromnym błędzie! Okazuje się bowiem, że istnieją też inne surowce, których ceny potrafią znacznie przewyższyć nasze dotychczasowe podejrzenia na ten temat. 

Aby wgłębić się w ten wyjątkowo luksusowy temat, stworzyliśmy listę 15 najbardziej kosztownych materiałów świata – począwszy od tych najtańszych (wśród najdroższych), a skończywszy na tych, które mają największą wartość.

Reklama

14. Szafran – cena: 11 $/g

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że nasza listę otwiera… przyprawa! Wysoka cena szafranu wynika z tego, że proces jego pozyskiwania wymaga ogromnego nakładu czasu i pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki nawet małej ilości tej rośliny danie nabiera wyjątkowego, lekko cierpkiego posmaku, który wart jest naprawdę dużych pieniędzy.

13. Złoto – cena: 56 $/g

Złoto, rzecz jasna, również obowiązkowo pojawia się na naszej liście. Ciekawostką jest, że oprócz jego najbardziej typowych zastosowań, takich jak na przykład w branży jubilerskiej, złota używa się także w wielu innych, nieco mniej oczywistych dziedzinach – kosmetyce, stomatologii czy przemyśle spożywczym. 
Reklama

12. Platyna – cena: 60 $/g

Platyna, choć posiada właściwości chemiczne podobne do złota, jest od niego o wiele droższa. Dzieje się tak dlatego, że platyna jest kruszcem stosunkowo rzadko występującym. W przeciwieństwie do złota platyna nie pokrywa się patyną, a także jest materiałem hipoalergicznym, co oznacza, że w kontakcie ze skórą nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji.

11. Metamfetamina – cena: 100 $/g

Metamfetamina, powszechnie znana jako silnie uzależniający narkotyk, ma także inne ciekawe zastosowanie: często sprawdza się jako lek służący do leczenia otyłości oraz zaburzenia zwanego ADHD. Choć po raz pierwszy zsyntetyzowano ją jeszcze w XIX wieku, większą popularność zdobyła podczas II wojny światowej, gdy podawano ją jako środek pobudzający dla żołnierzy.

10. Róg nosorożca – cena: 110 $/g

Róg nosorożca jest surowcem mocno kontrowersyjnym, a to dlatego, że często pozyskiwany jest poprzez nielegalne praktyki kłusowników. Jakiś czas temu gruchnęła plotka, jakoby róg nosorożca mógł wyleczyć nawet raka (to oczywiście nieprawda), co tylko wzmogło popyt na ten cenny materiał. Warto również dodać, że to właśnie przez kłusowników te majestatyczne zwierzęta obecnie są gatunkiem zagrożonym.
Reklama

9. Heroina – cena: 130 $/g

Heroina to jeden z najsilniej uzależniających narkotyków – dowiedziono, że można się od niej uzależnić po zaledwie jednym zażyciu. Jej wysoka cena wynika z faktu, że jest substancją trudno dostępną i nielegalną (choć zdarza się również, że stosuje się ją u pacjentów terminalnych jako środek na uśmierzenie silnego bólu). 

8. Kokaina – cena: 236 $/g

Kokainę pozyskuje się z liści krasnodrzewu pospolitego, potocznie zwanego koką. Niegdyś była legalna, natomiast dziś zakazano jej prawie na całym świecie (z wyjątkiem paru krajów, np. Meksyku, Peru czy Holandii, gdzie dozwolone jest posiadanie 1-2 g na własny użytek). Uchodzi za luksusową używkę, a jej cena zależy od tego, w jakim stopniu pozbawiona jest substancji pomocniczych. 

7. LSD – cena: 3000 $/g

LSD, czyli dietyloamid kwasu lizergowego, to kolejny narkotyk na naszej liście. Znany jest głównie ze swoich właściwości halucynogennych i bardzo silnie wpływa na psychikę. Choć powszechnie jest zakazany, obecnie prowadzone są badania nad wpływem LSD między innymi na zaburzenia lękowe 
Reklama

6. Pluton – cena: 4000 $/g

Pluton jest ciężkim metalem sztucznie pozyskiwanym z uranu w reaktorach jądrowych. Ma srebrzystobiałą barwę i znajduje zastosowanie między innymi jako źródło energii w broni jądrowej, zaś po przedostaniu się do organizmu jest wysoce rakotwórczy. 

5. Taafeit – cena: 20000 $/g lub 4000 $/karat

Nazwa tego wyjątkowego kamienia pochodzi od nazwiska jego odkrywcy, który natrafił na niego w 1945 roku podczas badania różnych minerałów. Taafeit jest tak unikalnym kamieniem, że w zasadzie nie można zlokalizować jego oficjalnych złóż – możliwe jest jedynie znalezienie go przypadkiem. Często mylony jest z innym kamieniem szlachetnym zwanym spinelem.
Reklama

4. Tryt – cena: 30000 $/g

Tryt jest wysoce radioaktywnym izotopem wodoru – pozyskuje się go głównie poprzez reakcje jądrowe, choć jego śladowe ilości występują także w atmosferze. Jego charakterystyczną cechą jest to, że świeci nawet przez całe dekady bez potrzeby jakiegokolwiek zasilania.

3. Diament – cena: 55000 $/g

Nikogo zapewne nie dziwi, że ten wspaniały minerał znalazł się na naszej liście – to bowiem od lat obiekt westchnień miłośników piękna w każdej postaci. To najtwardsza występująca w przyrodzie substancja, dlatego oprócz jubilerstwa wykorzystuje się go także na przykład do produkcji narzędzi chirurgicznych czy wierteł dentystycznych.

2. Kaliforn – 25-27 milionów $/g

Kaliforn jest najdroższym na świecie sztucznie pozyskiwanym pierwiastkiem. Znajduje zastosowanie między innymi jako składowa część wykrywaczy metalu, a także przy poszukiwaniach złóż złota, srebra czy nawet przemycanych narkotyków.
Reklama

1. Antymateria – cena: 62,5 tryliona $/g

Antymateria bez dwóch zdań stanowi najbardziej kosztowną substancję na świecie – nic dziwnego, bowiem przewiduje się, że w przyszłości będzie paliwem zasilającymstatki kosmiczne. Obecnie jednak możliwe jest pozyskanie jedynie śladowych jej ilości, a koszt wyprodukowania jednego miligrama antymaterii to około 25 milionów dolarów. 

Bonus: Kamień jadeitowy – cena: 170 milionów $

Kamień jadeitowy ostatnio zyskał ogromną popularność jako surowiec, z którego zbudowane są specjalne wałki do masażu twarzy, ale od lat wykorzystywany jest także jako kamień jubilerski; zwany jest także „kamieniem młodości” ze względu na swoje właściwości lecznicze. To niezwykle cenny minerał o pięknej szmaragdowej barwie, a największy na świecie jego egzemplarz (5,8 m szerokości, 4,3 m wysokości oraz około 200 ton wagi) swego czasu odnaleziono w Birmie.
Cena którego z powyżej wymienionych surowców zaskoczyła Was najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!