14 zaskakujących faktów, które poznaliśmy dzięki National Geographic

-

14 zaskakujących faktów, które poznaliśmy dzięki National Geographic

Co znajduje się na szczycie piramid w Egipcie? W jaki sposób na Islandii powstaje „chleb wulkaniczny”? W jakich warunkach można zobaczyć najrzadsze zjawiska na świecie? Proces poszukiwania odpowiedzi na takie pytania dodaje energii, skłania do marzeń i sprawia, że ich odkrywcy stają się swego rodzaju pionierami. To dlatego tak bardzo lubimy uczyć się nowych rzeczy o sobie i otaczającym nas świecie.
Dziś przedstawiamy Wam kilka faktów historycznych, kulturowych i przyrodniczych, którymi podzielił się z nami National Geographic.

1. Niektóre rodzaje storczyków nazywane są „diabelskimi roślinami”, i to nie bez powodu.

© Marta Kolanowska / phytokeys
Diabelski storczyk (Telipogon diabolicus) został niedawno znaleziony w lasach Kolumbii. Ten rodzaj jest wyjątkowy ze względu na swój wygląd – można w nim dojrzeć obraz twarzy z rogami i czerwonymi oczami przypominający diabła. Niestety, tej rośliny nie można kupić w sklepach, ponieważ rośnie tylko w specjalnych warunkach i jest wpisana na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.
Reklama

2. Co 23 tysiące lat Sahara zmienia się z gęstego lasu w pustynię i odwrotnie.

© depositphotos
Naukowcy twierdzą, że zaledwie 6 tysięcy lat temu Sahara była pokryta zielonymi pastwiskami, trawą i drzewami, ale zmiany klimatyczne zmieniły ten teren w jałową pustynię. Jak wynika z badań, zmiany te zachodzą mniej więcej co 23 tysiące lat.

3. Istnieje bezbarwna tęcza, która pojawia się w pewnych warunkach.

© wikimedia
Łuk mgielny lub biała tęcza to bardzo rzadkie zjawisko, które pojawia się podczas mgły (a nie deszczu jak w przypadku zwykłej tęczy). Można go zobaczyć tylko wtedy, gdy w atmosferze znajdują się bardzo małe krople o promieniu do 0,05 mm i gdy stojąc tyłem do słońca, patrzysz w stronę mgły. Co ciekawe, może się ona pojawić nawet w nocy, gdy księżyc na niebie jest dość jasny, i wtedy nazywana jest księżycowym łukiem.
Reklama

4. Istnieje rzadkie i piękne zjawisko zwane „kwadratowymi falami”.

© wikimedia
Kwadratowe fale to bardzo piękne i rzadkie zjawisko, które występuje, gdy dwa układy fal na morzu poruszają się pod skośnymi kątami. Z góry wygląda to zachwycająco, ale jeśli wpadniesz w te fale, twój statek łatwo może wywrócić się do góry dnem lub zgubić drogę, a dopłynięcie do brzegu staje się niemalże niemożliwe.

5. System GPS jest darmowy dla całego świata, ale wydatki na niego wynoszą 2 miliony dolarów dziennie.

© techcrunch
GPS, czyli globalny system pozycjonowania, działa na całym świecie za pomocą 24 satelitów. Na utrzymanie i obsługę satelitów rząd USA wydaje 750 milionów dolarów rocznie, czyli około 2 milionów dolarów dziennie. Według rządu nie ma w tym żadnego osobistego zysku. System ten może jednak pomóc nam uniknąć katastrof i wysłać pomoc w razie wypadku.

6. Kupa pingwina może zmienić ekosystem Antarktydy.

© depositphotos
W ciągu ostatnich 5000 lat pingwiny wyprodukowały prawie 8 milionów kg bogatych składników odżywczych dla roślin na Antarktydzie. Kiedy klimat się zmieni, substancje te umożliwią roślinom pokrycie zamarzniętej gleby, a także pomogą zwierzętom przetrwać.
Reklama

7. Broda Tutanchamona odpadła podczas czyszczenia maski w Muzeum Egipskim w 2014 roku.

© depositphotos
Maska grobowa faraona Tutanchamona jest symbolem Egiptu i jednym z 10 symboli naszej cywilizacji. Została odkryta w 1922 roku, przeszła przez wiele wojen i rewolucji, ale w 2014 roku została uszkodzona przez pracowników muzeum. Przypadkowo strącili mu brodę i próbowali ją z powrotem przykleić klejem epoksydowym, aby ukryć swój błąd, co jeszcze bardziej zaszkodziło artefaktowi. Oszustwo zostało ujawnione w 2016 roku i zszokowało historyków na całym świecie.

8. Jeśli jesteś z Rosji, możesz mieszkać w różnych miastach, nigdzie się nie ruszając.

© depositphotos
Możesz urodzić się w Petersburgu, chodzić do szkoły w Piotrogrodzie, zaręczyć się w Leningradzie, zestarzeć się w Sankt Petersburgu… i nigdzie się nie ruszać. Nazwy niektórych rosyjskich miast były zmieniane tak często, że łatwo się pogubić, w którym mieście się znajdujesz.
Reklama

9. Jeśli karmisz kanarki czerwoną papryką, zmienią one kolor.

© wikimedia
W skrzydłach kanarków znajduje się specjalny pigment, który jest odpowiedzialny za ich kolor. To właśnie dlatego ich pióra przybierają różne odcienie pod wpływem promieni słonecznych lub pokarmu spożywanego przez ptaki. Żółte kanarki spożywające czerwoną paprykę stają się pomarańczowe lub całkowicie czerwone. Sama papryka natomiast nie szkodzi ptakom i zawiera wiele witamin.

10. Awokado jest trujące dla ptaków, kotów, psów, królików i innych zwierząt domowych.

© depositphotos
To dość zaskakujące, ale awokado jest toksyczne dla prawie wszystkich z wyjątkiem ludzi. Liście awokado zawierają trujący kwas zwany persyną, który powoduje martwicę mięśnia sercowego i gruczołu mlekowego u różnych gatunków zwierząt. Zmielona pestka awokado może z łatwością zabić drób, a jego miąższ – konia lub krowę.

11. Kiedyś w Watykanie istniał pewien utwór muzyczny, który wykonywano raz w roku i nie wolno było go kopiować.

© CNS photo / @Paul Haring
Utwór „Miserere” autorstwa Allegriego na 2 głosy był wykonywany w Watykanie tylko raz w roku. Pilnie go strzeżono – nie wolno było go kopiować i przez prawie 150 lat utrzymywano go w tajemnicy. Wszystko to działo się do czasu, gdy melodię tę raz usłyszał 14-letni Mozart, spisał ze słuchu i podarował swojej siostrze Nannerl. Kiedy Watykan dowiedział się o tym, był zdumiony, jak dokładna jest kopia, a Mozart został odznaczony Orderem Złotej Ostrogi przez samego papieża.
Reklama

12. Tak wygląda wierzchołek jednej z egipskich piramid.

© reddit / @KevlarYarmulke
Jest to kamień Benben (z około 1840 r. p.n.e.), który został odkryty w świątyni Feniksa. Starożytni Egipcjanie uważali Feniksa za symbol zmian pór roku i wierzyli, że ma on zdolność tworzenia i wskrzeszania. Według naukowców Benben znajdował się na szczycie piramidy Amenemhata III. Napisy na kamieniu to modlitwa z prośbą, by faraon „znów zobaczył życie”:
„Niech twarz króla będzie otwarta tak, aby mógł zobaczyć Pana Horyzontu, gdy przemierza niebo; niech sprawi, że król rozbłyśnie jako bóg, niezniszczalny pan wieczności”.

13. W 2016 roku tysiące gigantycznych kul lodowych pojawiło się wzdłuż brzegu na Półwyspie Jamalskim w Zachodniej Syberii.

© Ekaterina Chernykh / @BBC
Eksperci z Arctic and Antarctic Research Institute (AARI) twierdzą, że jest to bardzo rzadkie zjawisko, do którego dochodzi z uwagi na silne wiatry, które zbierają śnieg, toczą go w kule, a następnie polerują. Kule zbierają się na brzegu i mogą osiągać średnicę do 20 cm.

14. Islandia ma tradycję wypiekania chleba bezpośrednio w ziemi.

© bbc
Islandia to kraj gejzerów i wulkanów, a miejscowa ludność nauczyła się wykorzystywać je w życiu codziennym. Jeden z najstarszych przepisów na pieczenie „chleba wulkanicznego” (hverabrauð) jest stosowany do dziś. Garnek z ciastem umieszcza się na 24 godziny w zagłębieniu wykopanym w ziemi w pobliżu gejzera, a na wierzchu kopca kładzie się kamień. Temperatura gleby osiąga 105°C, co jest wystarczająco wysoką temperaturą, aby ciasto mogło się upiec, a chleb zwykle spożywany jest z masłem, aby zabić smak siarki.
Który z tych faktów najbardziej Cię zadziwił? Opowiedz nam o tym w komentarzach!
Źródło: brightside.com

Udostępnij

Ostatnie posty