13 fantastycznych budowli, które przeniosą Cię do równoległego wszechświata

-

13 fantastycznych budowli, które przeniosą Cię do równoległego wszechświata

O 7 cudach świata słyszał każdy jeszcze w czasach w starożytności. Wierzcie nam jednak lub nie, ale istnieją jeszcze wspanialsze budowle, które w co najmniej równym stopniu zasługują na naszą uwagę. Wystarczy tylko spojrzeć na te niezwykłe budynki — nasza cywilizacja powinna być dumna z tych architektonicznych arcydzieł.
Postanowiliśmy sprawdzić, które z nowoczesnych budynków mogłyby uzupełnić listę cudów świata, i znaleźliśmy ich naprawdę wiele!
Reklama

13. Lotus Building – Wujin, Chiny

Na sztucznym jeziorze w centrum miasta Wujin w Chinach rozkwita Lotus Building. Piękny budynek wziął swoją nazwę i formę od kwitnącego kwiatu lotosu. Zamysłem architekta było stworzenie niesamowitej atmosfery, niezależnie od pogody i pory roku. Budynek jest siedzibą wydziałów Biura Planowania Przestrzennego Miasta.

12. Świątynia Lotosu – Bahapur, Indie

© demidoff/depositphotos.com
© Atishayphotography / Wikimedia Commons
© CC BY-SA 3.0
Kolejny okazały budynek w kształcie kwiatu lotosu to główny dom modlitwy wyznawców wiary bahaizmu. Jego drzwi są jednak otwarte dla wszystkich, niezależnie od wyznania. 9 drzwi prowadzi do centralnej sali świątyni, która symbolizuje jedność wszystkich religii.
Reklama

11. Cube Houses – Rotterdam, Holandia

© naticastillog/depositphotos.com
© pkirillov/depositphotos.com
Na ulicy Overblaak w Rotterdamie znajduje się 40 domów, które sprawiają wrażenie, jakby cały świat został odwrócony do góry nogami. Domy zostały zbudowane przez architekta Pieta Bloma, a wszystkie ściany i okna są nachylone pod kątem 45 stopni. Co ciekawe, w środku znajdują się (nie)zwyczajne prywatne mieszkania. Zastanawiamy się, jak to jest mieszkać w jednym z nich!

10. Atomium – Bruksela, Belgia

© Trougnouf (Benoit Brummer) / Wikimedia Commons
© CC BY 4.0
Ci, którzy widzą ten budynek po raz pierwszy, mogą pomyśleć, że to tylko ogromna rzeźba wykonana z metalu – Atomium jednak to pełnowartościowy budynek. Podążając rurami, można przemieszczać się pomiędzy kulami i dotrzeć do muzeum nauki lub restauracji. Atomium przedstawia 9 atomów żelaza w kształcie centrowanej sześciennej komórki jednostkowej kryształu żelaza.
Reklama

9. Miasteczko Sztuki i Nauki – Walencja, Hiszpania

© William Warby/flickr
© CC BY 2.0
© Lesniewski/depositphotos.com
To jeszcze jeden wybitny przykład nowoczesnej architektury. Znajduje się tuż nad wodą w środku parku w Walencji i wygląda naprawdę futurystycznie – przypomina szkielet jakiejś fantastycznej bestii. Kompleks składa się z 5 budynków: zadaszonego placu, kina IMAX, parku, muzeum nauki i parku oceanograficznego.

8. Centrum kulturalne Heydar Aliyev Center – Baku, Azerbejdżan

© fotoqraf.tk.mail.ru/depositphotos.com
To prawdopodobnie najbardziej interesujący i rozpoznawalny budynek w Baku. Genialna architektka Zaha Hadid, znana z zamiłowania do „obcych” kształtów, zaprojektowała tę płynną formę budynku. Wewnątrz znajdują się sale wystawowe i biura.

7. Centrum handlowe Emporia – Malmo, Szwecja

© Susanne Nilsson/flickr
© CC BY-SA 2.0
© Susanne Nilsson/flickr
© CC BY-SA 2.0
To największe centrum handlowe w Skandynawii. Podwójnie gięte szkło zamyka ukośną szczelinę, która przecina budynek tak, jakby ten miał się zaraz przewrócić. Wewnątrz na odwiedzających i kupujących czekają kolorowe ruchome schody, huśtawki zamiast ławek i wiszące ogrody.
Reklama

6. La Muralla Roja – Calpe, Hiszpania

© Joanbanjo / Wikimedia Commons
© CC BY-SA 4.0
Na południu Hiszpanii znajduje się interesujący budynek, w którym wielu z pewnością chciałoby zamieszkać. Jego nazwę można tłumaczyć jako  „czerwona ściana”; miejsce to wyraźnie nawiązuje do architektury popularnej w arabskiej części basenu Morza Śródziemnego. Wewnątrz budynku kolor czerwony przechodzi w fioletowy i niebieski.

5. Muzeum ArtScience – Singapur

© Dietmar Rabich / Wikimedia Commons
© CC BY-SA 4.0
To muzeum jest jedną z głównych atrakcji Singapuru. Kształtem przypomina część palmy lub kwiat lotosu. Trzy wieżowce w tle ze statkiem na szczycie to natomiast Marina Bay Sands, luksusowy hotel i kolejne arcydzieło architektury Singapuru.
Reklama

4. Capital Gate – Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

© Xiaotong Gao / Wikimedia Commons
© CC BY-SA 3.0
Mierzący 160 metrów i liczący 35 pięter Capital Gate to jeden z najwyższych budynków w mieście. Kapituła Księgi Rekordów Guinessa uznała Capital Gate za „najdalej na świecie wysuniętą wieżę zbudowaną przez człowieka”. Wieża pochyla się o 18 stopni (dla porównania: Krzywa Wieża w Pizie pochyla się tylko o 4 stopnie). Nic zatem dziwnego, że druga popularna nazwa wieżowca to… Krzywa Wieża w Abu Dhabi.

3. Markthal – Rotterdam, Holandia

© Pixabay.com
To najpiękniejsza hala targowa na świecie, a na uroczystość jej otwarcia przybyła nawet sama królowa Holandii. Targowisko znajduje się w budynku w kształcie łuku, a jego wnętrze ozdobione jest dziełami sztuki autorstwa Arno Coenena: owocami, warzywami, rybami i kwiatami. Niektórzy nazywają ten rynek Kaplicą Sykstyńską Rotterdamu.
Reklama

2. Muzeum Guggenheima – Bilbao, Hiszpania

© quadrio/depositphotos.com
© Zarateman/ Wikimedia Commons
© CC0 1.0
Jest to jeden z najbardziej spektakularnych budynków świata w stylu dekonstruktywizmu. Architekt Philip Johnson określił go nawet jako  „najwspanialszy budynek naszych czasów”. W muzeum znajdują się zarówno wystawy stałe, jak i czasowe – wystawa stała jest poświęcona sztuce XX wieku. Uwaga: nie mylcie tego miejsca z Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku!

1. Kunsthaus Graz – Grazu, Austria

© Marion Schneider & Christoph Aistleitner / Wikimedia Commons
© CC BY-SA 2.5
© Andrea Mancini/flickr
© CC BY 2.0
Ta galeria sztuki nowoczesnej nazywana jest często „Przyjaznym Kosmitą”. Niektórzy w kształcie budynku dopatrują się też… serca wieloryba lub sterowca. Kunsthaus jest wykonany w nowatorskim stylu blob architecture – ruchu w architekturze, w którym budynki mają organiczną, amebowatą formę. Co więcej, ”Kosmita” świeci w nocy.
Które budynki zrobiły na Was największe wrażenie? A może widzieliście któryś z nich na własne oczy? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij