Oglądając film, nierzadko odnosimy wrażenie, że już go kiedyś widzieliśmy. Ba, zdarza się nawet, że w ciągu kilku godzin przypominamy sobie kilka innych, których fabuła i sceny były niemal dokładnie takie same!
Postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym popularnym zabiegom w fabule, które są tak często stosowane przez reżyserów, że widzowie już przestali je zauważać.
Reklama
1. „Efekt Kopciuszka”
Jeśli jesteś zwykłą dziewczyną z biednej rodziny, która marzy o pięknym życiu i wciąż czeka na prawdziwą miłość, gratulujemy – jesteś szczęściarą! Pod koniec filmu poznasz swojego księcia z bajki, przejdziesz wspaniałą metamorfozę i spełnisz swoje największe marzenia. Oczywiście po drodze do szczęścia zapewne napotkasz kilka przeszkód, ale bądź pewna, że Twoja historia z pewnością będzie miała szczęśliwe zakończenie.
2. Koce lecznicze
Jakkolwiek zaskakująco to brzmi, jeśli karetka przyjeżdża na pomoc bohaterom filmu, pierwszą rzeczą, jaką robią ratownicy, jest przykrycie bohaterów kocami. Nie ma znaczenia, jak poważne są obrażenia tych ludzi – pierwszą pomocą jest zawsze cudownie uzdrawiający koc, a na resztę działań przyjdzie czas później.
Reklama
3. Cudowna przemiana
Najwyraźniej w Hollywood nie ma brzydkich kobiet – są tylko takie, które nie do końca się ujawniły. Jeśli nie jesteś zbyt atrakcyjna, kompletnie się nie przejmuj – istnieje duża szansa, że przejdziesz magiczną metamorfozę i staniesz się prawdziwą pięknością. Jeśli natomiast okaże się, że jesteś najpiękniejszą dziewczyną wśród swoich przyjaciółek, to prawdopodobnie właśnie Ty otworzysz świat mody i stylu dla swoich niezbyt atrakcyjnych koleżanek.
4. Dobry policjant to rozwiedziony policjant
Filmy kryminalne i detektywistyczne często przedstawiają dobrych gliniarzy jako samotnych facetów chroniących porządku w mieście. Albo jest samotny i mieszka w kawalerce, albo został porzucony przez żonę, która zostawiła go z ich wspólnym dzieckiem dla innego mężczyzny. Wszystko to dlatego, że praca to jego największy priorytet, a rodzina zawsze jest na drugim miejscu. Ponadto ci faceci często mają tendencję do pokonywania stresu w pracy za pomocą zakazanych, a często nawet nielegalnych metod.
5. Maniacy z dziwnymi fetyszami
Bardzo często maniacy w filmach i serialach cierpią na jakieś zaburzenia psychiczne – kto z trzeźwym umysłem używałby piły do straszenia ludzi na zewnątrz? Dodatkowo często brakuje im logiki i trzymają w domu mnóstwo dowodów swoich zbrodni. Niekiedy postacie te mają specjalną tablicę lub ścianę, na której przyklejają różne dziwne zdjęcia i wpatrują się w nie godzinami.
Reklama
6. Młode kobiety-naukowcy
Laboratoria w filmach są często niezwykle sterylne i wyposażone w najnowszą technologię, zazwyczaj jest w nich także mnóstwo szkła i białego koloru. Co więcej, rzadko można tam spotkać pracującą „ciotkę” – wszystkie laborantki są zadbane, atrakcyjne, dobrze wysportowane i młode. Kobiety w starszym wieku widuje się tam niezwykle rzadko – być może dlatego, że w takich tajnych laboratoriach odchodzą na emeryturę tuż po czterdziestce?
7. Główny bohater zazwyczaj nie jest singlem
Jeśli jesteś atrakcyjnym gościem, a jednocześnie głównym bohaterem thrillera kryminalnego, nie obędziesz się bez fajnej dziewczyny. Jeśli na początku filmu nie masz dziewczyny, to pod koniec na pewno ją zdobędziesz.
8. Eksperci od kamuflażu
Oto super trik od kryminalistów i tych, którzy chcą zmienić swój wygląd: jeśli chowasz się przed kimś i chcesz pozostać niezauważony, najlepszym rozwiązaniem jest założenie okularów przeciwsłonecznych. Zakładając je, natychmiast staniesz się niezauważalny, a do tego niezwykle cool. Innym atrybutem, który może uczynić Cię niewidzialnym, jest zwykła czapka z daszkiem.
Reklama
9. Niesamowite właściwości pogody
W filmach nie ma półśrodków: jeśli pada deszcz, to będzie lało jak z cebra, żeby bohaterowie nie zdążyli się schować i w efekcie przemokli do suchej nitki. Jeśli słychać grzmot, to będzie mu towarzyszyła błyskawica, która oświetli obszar kilkunastu metrów. Jeśli jest noc, to na pewno będzie pełnia księżyca – zapewne dlatego, że księżyc dodaje scenom dramatyzmu i tajemniczości.
10. Ten, kto nie potrafi milczeć, umiera wcześniej
Jeśli postać drugoplanowa poinformuje głównego bohatera przez telefon, że ma ważną informację, i poprosi o spotkanie, aby wszystko mu wyjaśnić, na pewno umrze, zanim zdąży to zrobić. Jeśli jednak uda mu się dożyć do tego spotkania, to i tak nie będzie w stanie przekazać informacji – prawdopodobnie zginie w ramionach głównego bohatera.
11. Gra, która przeradza się w prawdziwe uczucia
Gierki w miłości to jeden z najbardziej znanych motywów w komediach romantycznych. Bohaterowie są zazwyczaj dobrymi przyjaciółmi, którzy decydują się randkować „na niby”. W końcu gra przeradza się w rzeczywistość, a oni naprawdę zakochują się w sobie. Co więcej, jeśli główni bohaterowie nienawidzą się na początku filmu, jest duża szansa, że pod koniec filmu będą razem.
12. Ostatni pocałunek
Finałowy pocałunek z piękną scenerią w tle – czy istnieje coś równie słodkiego i banalnego jak to?
Jakie inne filmowe banały zwróciły Waszą uwagę? Dajcie znać w komentarzach!