15 kreskówek z lat 90., które koniecznie musisz obejrzeć ponownie

-

15 kreskówek z lat 90., które koniecznie musisz obejrzeć ponownie

Czy kiedykolwiek przestaniemy z nostalgią wspominać lata 90.? Zdecydowane nie! Czy kiedykolwiek będziemy na tyle nasyceni współczesnymi kreskówkami, że nie będziemy uważać tych z lat 90-tych za najlepsze? Jeszcze raz zdecydowane nie!
Mamy przeczucie, że Wy też tęsknicie za tą wspaniałą dekadą. Jednym z niezawodnych sposobów na powrót do przeszłości jest zaś ponowne obejrzenie kultowych kreskówek z lat 90. Dziś zatem przedstawiamy Wam szczegółową listę najlepszych bajek animowanych z czasów dzieciństwa wielu z nas.
Reklama

1. „Kacze Opowieści”

1987 | 4 sezony | 100 odcinków
„Kacze Opowieści” to serial animowany wyprodukowany przez Disneya, po raz pierwszy wyemitowany w 1987 roku. I nie, nie jest to kreskówka, w której widzimy zwykłe kaczki przesiadujące w gniazdach, zbierające robaki czy po prostu wesoło kwaczące – to historia przygód legendarnej trójki kaczorków nadzorowanych przez ich spragnionego pieniędzy wujka Sknerusa McKwacza. Hyzio, Zyzio i Dyzio pakują się w niesamowite przygody: od poszukiwania skarbów po udaremnianie planów wrogów, którzy chcą ukraść bogactwa Sknerusa. W tej bajce nie ma dnia, żeby nie wydarzyło się coś ekscytującego!

2. „Simpsonowie”

1989 | 33 sezony | 718 odcinków
„Simpsonowie” to najdłużej emitowany amerykański serial animowany. Przez ostatnie trzy dekady wywoływał u nas zarówno śmiech, jak i szczere wzruszenia. Widzieliśmy, jak pokolenie wyżu demograficznego śmiało się z ukrytych dowcipów, których ich dzieci z pokolenia millenialsów nie mogły wtedy zrozumieć, i obserwowaliśmy, jak ci sami millenialsi pokazywali „Simpsonów” swoim własnym dzieciom. To bowiem jedna z tych kreskówek, którą każde pokolenie może uznać za bliską sobie.
Reklama

3. „Wojownicze Żółwie Ninja”

1987 | 10 sezonów | 193 odcinki
„Wojownicze Żółwie Ninja” (ang. „Teenage Mutant Ninja Turtles”) to serial animowany z 1987 roku zaadaptowany na podstawie komiksu o tej samej nazwie. Cztery zmutowane żółwie, nazwane na cześć słynnych malarzy renesansowych, spędzają dni, żyjąc w kanałach pod Nowym Jorkiem, trenując sztuki walki ze swoim szczurzym sensei Splinterem, jedząc pizzę i walcząc z różnymi wrogami, takimi jak Shredder i Krang. Odkąd ci bohaterowie w skorupach po raz pierwszy pojawili się na ekranach telewizorów, z czasem osiągnęli nieznane wcześniej szczyty sławy. Jeśli więc dotychczas nigdy wcześniej nie słyszałeś o tych wyjątkowych żółwiach, najwyższy czas nadrobić zaległości!

4. „Pinky i Mózg”

1995 | 4 sezony | 66 odcinków
„Pinky i Mózg” to serial animowany stworzony przez Toma Rueggera, opowiadający o przygodach dwóch genetycznie ulepszonych myszy laboratoryjnych: Pinky’ego i Mózga. Pinky to dobroduszna, ale nieco przygłucha myszka, podczas gdy Mózg jest bardzo inteligentny i wiecznie knuje intrygi mające na celu przejęcie władzy nad światem. Choć plany Mózga pozornie mają dużo sensu, w rzeczywistości są niemożliwe do zrealizowania dla obu myszy. One natomiast wspólnie próbują je wcielać w życie, ale zawsze bezskutecznie. „Pinky i Mózg” to serial oryginalny pod każdym względem: od dwóch zapadających w pamięć postaci głównych po bardzo nietypowy, wysokiej jakości humor.
Reklama

5. „Laboratorium Dextera”

1996 | 4 sezony | 78 odcinków
„Laboratorium Dextera” opowiada o chłopcu-geniuszu Dexterze, który w tajemnicy przed rodzicami prowadzi w swoim pokoju zaawansowane technologicznie laboratorium. Tworzy tam różne przydatne (i nieprzydatne) urządzenia i materiały, a jego starsza siostra Dee-Dee nieustannie próbuje sabotować jego plany. Jest też rywalizujący z nim chłopiec-geniusz i super-bohater, czyli małpka Dextera. Resztę już znacie – czas na przygody! „Laboratorium Dextera” to prawdopodobnie jeden z pierwszych seriali stacji Cartoon Network, który przyciągnął nie tylko dzieci, ale także dorosłych, i po raz kolejny udowodnił, że serialom animowanym również należy się wielkie uznanie.

6. „Przygody Animków”

1992 | 3 sezony | 98 odcinków
„Przygody Animków” to pierwszy wspólny projekt firm Amblin Entertainment (firma Stevena Spielberga) i Warner Bros. Animation. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej Krainie Acme, w której mieszka większość bohaterów (także tych znanych ze „Zwariowanych Melodii”). W tym samym miasteczku znajduje się Bzikowersytet – uczelnia, na której bohaterowie uczą się, jak być zabawnym. Chociaż „Animki” to przede wszystkim klasyczna kreskówka w stylu „Toma i Jerry’ego”, zawiera ona pewne komentarze społeczne, a nawet od czasu do czasu porusza tematy natury moralnej, takie jak na przykład ekologia.

7. „Hej Arnold!”

1996 | 5 sezonów | 100 odcinków
„Hej Arnold!” to animowany serial komediowy stworzony przez Craiga Bartletta, który pierwotnie był emitowany w latach 1996-2004. Opowiada o życiu Arnolda Shortmana – czwartoklasisty mieszkającego z dziadkami ze strony ojca w fikcyjnym miasteczku Hillwood w stanie Waszyngton. Wraz z przyjaciółmi Arnold stara się sprostać wyzwaniom miejskiego życia, jednocześnie radząc sobie z różnymi problemami napotykanymi po drodze. Chociaż Arnold jest głównym bohaterem serialu, nawet pomniejsze postacie dostają poświęcony im odcinek – niespotykany, ale genialny pomysł, aby utrzymać zainteresowanie odbiorców. Dorośli docenią też, że „Hej Arnold!” daje wnikliwy wgląd w dziecięce spojrzenie na zrujnowane ulice i miasta, w których według nich żyjemy..
Reklama

8. „Chip i Dale: Brygada RR”

1989 | 3 sezony | 65 odcinków
„Chip i Dale: Brygada RR”, serial animowany z 1989 r., podąża za znanymi już postaciami Chipa i Dale’a w zupełnie nowej scenerii – uwielbiane wiewiórki tym razem zakładają agencję detektywistyczną. Ci niepozorni inspektorzy próbują rozwiązać różne przestępstwa, które są „zbyt małe” dla policji, a ich klientami są zwykle inne zwierzęta. Choć nie brakuje różnych czarnych charakterów odpowiedzialnych za przestępstwa popełniane na małych zwierzęcych kolegach, najczęściej sprawcami tych występków są kot-gangster Spaślak i szalony naukowiec, profesor Norton Nimnul.

9. „Atomówki”

1998 | 6 sezonów | 78 odcinków
„Atomówki” to serial animowany, którego akcja toczy się wokół trzech dziewczynek w wieku przedszkolnym: Bajki, Bójki i Brawurki oraz ich ojca, profesora Atomusa. Pomimo bardzo młodego wieku dziewczynki przy wsparciu swoich supermocy walczą z różnymi potworami i złoczyńcami, którzy terroryzują ich miasto Townsville. Oprócz niewiarygodnych przygód trio superbohaterek musi także radzić sobie z problemami właściwymi dla ich wieku, takimi jak moczenie nocne, wypadanie zębów czy chodzenie do szkoły. Jakby tego było mało, zazwyczaj w każdym odcinku znajduje się jakiś hołd lub mała parodia popularnego wydarzenia z popkultury. Aha, i zabawny fakt: serial pierwotnie nazywał się „Whoopass Stew!”.

10. „Batman”

1992 | 2 sezony | 85 odcinków
„Batman” to serial animowany oparty na legendarnym bohaterze komiksów. Chociaż trudno spodziewać się tego po zwykle beztroskich bajkach o superbohaterach, „Batman” do dziś jest chwalony za złożoność tematyczną, estetykę filmu noir i artystyczną prezentację. Do tego stopnia, że niektóre źródła nazywają go najlepszym komiksowym serialem telewizyjnym wszechczasów! Choć założenie serialu jest zwyczajne – Batman walczący ze swoimi wrogami w celu ratowania mieszkańców Gotham City – to jednak jest to zupełnie nowe podejście zarówno do kreskówek, jak i do całego tematu superbohaterów.
Reklama

11. „Chojrak – tchórzliwy pies”

1996 | 4 sezony | 52 odcinki
„Chojrak – tchórzliwy pies”, amerykański serial animowany, opowiada o Chojraku – dobrodusznym, ale łatwo wpadającym w popłoch osieroconym psie, którego rodzice zostali wysłani w kosmos przez szalonego weterynarza. Teraz mieszka ze starszą parą, Muriel i Eustachym Motyką, w samym środku miasteczka Nigdzie. W jakiś sposób cała trójka zawsze wpada w dziwaczne, koszmarne przygody z różnymi bytami, potworami i zdarzeniami, które nawiedzają ich, cokolwiek by nie robili. „Chojrak…” to naprawdę jedyny w swoim rodzaju serial pełen surrealistycznego humoru, niesamowitej atmosfery i niespotykanych wydarzeń.

12. „SpongeBob Kanciastoporty”

1999 | 13 sezonów | 271 odcinków
Gąbka mieszkająca pod powierzchnią morza w ananasie, trzymająca się z rozgwiazdą, krabem, ślimakiem i wiewiórką – to tylko kilka dziwnych postaci z serialu animowanego „SpongeBob Kanciastoporty”, który w ciągu kilku lat swojego istnienia stał się prawdziwym fenomenem. Serial ten, stworzony przez legendarnego animatora i pedagoga nauk morskich Stephena Hillenburga, jest pełen wyobraźni i najbardziej niewiarygodnych przygód, jakie przeżywają najdziwniejsi bohaterowie. Był (i nadal jest!) czymś zupełnie innym niż wszystkie pozostałe bajki – głównie ze względu na swoją oryginalność, która wynika z nieoczekiwanej scenerii, pomysłowych postaci i pięknego przesłania, jakie się pod tym wszystkim kryje.

13. „Pokémon”

1997 | 24 sezony | 1 187 odcinków i nadal trwa
„Pokémon”, legendarna animowana bajka przygodowa i fantasy, opowiada o przygodach Asha Ketchuma, trenera Pokémonów. Wraz ze swoim partnerem, Pokémonem zwanym Pikachu, oraz zmieniającą się grupą ludzkich przyjaciół, Ash wyrusza, aby zostać Mistrzem Pokémonów. Jego plan polega na podróżowaniu do różnych miejsc na świecie w celu oswojenia rozmaitych Pokémonów, a następnie zgłaszaniu ich do turniejów. Serial oprócz tego, że jest wciągający, został też doceniony za wkład w zapoznanie zachodniej publiczności z japońską animacją, co przyczyniło się do wzrostu popularności anime na całym świecie.
Reklama

14. „Garfield i przyjaciele”

1998 | 7 sezonów | 121 odcinków
„Garfield i przyjaciele” to serial animowany, który powstał na podstawie bardzo popularnych komiksów Jima Davisa. W każdym odcinku oglądamy dwie dłuższe i jedną krótką przygodę, które mają miejsce w domu Jona Arbuckle’a. Z Jonem mieszka tam główny bohater kreskówki – kot Garfield, oraz głupiutki pies Odie. Czasami w domu pojawia się wiele innych postaci, między innymi Penelopa – kocia sympatia Garfielda czy znienawidzony przez niego milutki kotek Nermal. Oprócz przygód Garfielda możemy zobaczyć też jeden epizod z życia na farmie Orsona – sympatycznego prosiaka, który z racji na wysokie IQ jest za wszystko odpowiedzialny.  Koncepcja serialu sprawia, że jest on skierowany zarówno do młodszych, jak i starszych widzów – dorośli docenią wysmakowany żart i fantastyczne parodie dotyczące niemal wszystkich dziedzin współczesnej popkultury.

15. „Dragon Ball Z”

1989 | 9 sezonów | 294 odcinki
„Dragon Ball Z” to kontynuacja bajki animowanej „Dragon Ball” opartej na japońskiej mandze autorstwa Akiry Toriyama. Opowiada o szalonych przygodach wojownika Son Gokū oraz jego przyjaciół, którzy niezmiennie muszą stawiać czoła różnym potężnym przeciwnikom. Fabuła „Dragon Ball Z” składa się z czterech głównych sag: „Vegeta Saga”, „Freeza Saga”, „Cell Game Saga” i „Buu Saga” oraz z sag pobocznych. Części składowe tej historii to wymyślny świat przedstawiony, bohaterowie (pozytywni, niejednoznaczni i skrajnie negatywni), duża ilość pojedynków oraz specyficzny humor. Mimo upływu lat anime wciąż prezentuje się świetnie również od strony technicznej. „Dragon Ball Z” to produkcja wręcz kultowa, która do tej pory nie została zdetronizowana przez żadną z mang XXI wieku.
Czy jesteście fanami seriali animowanych lat 90.? Który z nich jest Waszym ulubionym? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Udostępnij

Ostatnie posty