12 rzeczy codziennego użytku, które mają zaskakujące ukryte funkcje

-

12 rzeczy codziennego użytku, które mają zaskakujące ukryte funkcje

Rzeczy, których używamy na co dzień, stają się tak ważną częścią naszej rutyny, że rzadko zauważamy ich najprostsze cechy. Jeśli jednak przyjrzymy się im uważnie, okazuje się, że nasze ulubione przedmioty zostały zaprojektowane tak, aby spełniać znacznie więcej funkcji, niż nam się wydawało. Przykład? Małe szczotki znajdujące się z boku ruchomych schodów nie służą do czyszczenia butów, lecz stanowią ciekawy element bezpieczeństwa.
Wzięliśmy pod lupę kilka rzeczy codziennego użytku, które zawsze miały ukryte niesamowite funkcje, ale mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

1. Mała szczelina na końcu taśmy mierniczej

© shutterstock.com
Większość taśm mierniczych jest wyposażona w metalowy króciec z małą szczeliną na końcu. Aby dokonać pomiaru, szczelinę tę można zaczepić na gwoździu bez konieczności użycia drugiej ręki. Przyjrzyj się uważnie, a zobaczysz, że z jednej strony króciec jest również ząbkowany. Można to wykorzystać do zaznaczania punktów bez użycia ołówka.
Reklama

2. Otwory na uchwytach przyborów kuchennych służą nie tylko do ich zawieszania.

© unknown / tumblr
Większość z Was zapewne wiesza garnki i patelnie na małych otworach umieszczonych w ich uchwytach. Okazuje się jednak, że można je również wykorzystać do przytrzymywania łyżek podczas gotowania, aby uniknąć ich zabrudzenia.

3. Mały guzik przy dżinsach nigdy nie został w pełni doceniony.

© Marcos André / wikipedia.org
Te maleńkie guziki nazywane są nitami i są umieszczane na dżinsach w miejscach, które są najbardziej narażone na rozerwanie z powodu naprężenia podczas ruchu. Teraz już wiesz, co sprawia, że niektóre pary dżinsów w Twojej szafie są po prostu wieczne!
Reklama

4. Śrubokrętów można używać również jako kluczy.

© thetortureneverstops / reddit
Wiele śrubokrętów można łatwo wsunąć do klucza i wykorzystać do uzyskania większego momentu obrotowego. Ta cecha jest szczególnie przydatna przy pracy na wysokościach i pod różnymi skomplikowanymi kątami.

5. Rowki na dnie kubków

© unknown / reddit
Te małe rowki na dnie kubków zostały zaprojektowane tak, aby ich mycie w zmywarce było wygodniejsze. Po ustawieniu kubka do góry dnem rowki umożliwiają bowiem przepływ wody (a nie jej zastój i rozlewanie się po naszych stopach podczas wyjmowania…).
Umożliwiają one również przepływ chłodnego powietrza pod kubkiem i zapobiegają pękaniu naczyń, gdy te nagrzeją się pod wpływem gorących napojów.
Reklama

6. Małe pomponiki na czapkach to nie tylko dodatkowe urozmaicenie.

© jacek halicki / wikipedia.org
Tego typu czapki zostały zaprojektowane dla francuskich marynarzy, aby nie uderzali głowami o zbyt niskie sufity statków. Później wzór ten został zaadaptowany przez oddziały wojskowe i tak oto pompony znalazły się na naszych uroczych czapkach!

7. Małe „skrzydełka” na ładowarce do laptopa

© itsJeremiahS / twitter
Skrzydełka ładowarki do laptopa można obrócić tak, aby zwinąć przewód, dzięki czemu nie plącze się on w torbie.

8. Większość zabezpieczonych przed dziećmi lekarstw na receptę można łatwo odblokować.

© unknown / imgur
Większość plastikowych pojemników na lekarstwa jest wyposażona w pokrywki z zabezpieczeniem przed dziećmi. Niewiele osób wie jednak, że wystarczy odwrócić je do góry dnem i w ten sposób zabezpieczenie odblokowuje się.
Przed wykonaniem takiej czynności koniecznie sprawdźcie, czy dany pojemnik ma taką funkcję, oraz upewnijcie się, że w pobliżu nie ma dzieci.
Reklama

9. Strzałka obok symbolu zbiornika paliwa

© IGotTheDeadInMyHead / reddit`
Mała strzałka obok oznaczenia zbiornika na wskaźniku poziomu paliwa wskazuje, po której stronie samochodu znajduje się ten zbiornik.
Funkcja ta jest niezwykle przydatna na przykład wtedy, gdy jedziesz wypożyczonym samochodem.

10. Otwór w skuwce długopisu nie ma nic wspólnego z atramentem.

© Trounce / wikipedia.org
Któż z nas nie skubał długopisu podczas drzemki na lekcji? Nic dziwnego, że większość wypadków połknięcia długopisu zdarza się u dzieci w wieku 6-15 lat.
To właśnie dlatego skuwce znajduje się otwór umożliwiający przepływ powietrza, co zapobiega zadławieniu się w przypadku jej połknięcia.
Reklama

11. Szczotki po bokach ruchomych schodów nie służą do polerowania butów.

© Underbar dk / wikipedia.org
Być może używasz szczotek przy ruchomych schodach do czyszczenia butów, ale w rzeczywistości ich włosie stanowi ważny element bezpieczeństwa. Jedną z największych przyczyn wypadków na schodach ruchomych jest bowiem zaklinowanie się w nich ubrań i toreb, gdy stoją zbyt blisko ich krawędzi.
Nylonowe szczeciny dosłownie igrają z Twoim umysłem i sprawiają, że trzymasz stopy z dala od ruchomych paneli schodów, dzięki czemu… unikasz wypadków!

12. Mała kropka obok aparatu w telefonie iPhone nie jest lampą błyskową.

© Dennis Cortés / unsplash.com
Ta mała kropka nie jest lampą błyskową, lecz mikrofonem służącym do nagrywania podczas korzystania z tylnej kamery.
Czy uważasz te ukryte funkcje za przydatne? A może znasz inne, którymi chcesz się podzielić? Daj znać w komentarzach!
Źródło: brightside.com

Udostępnij