34 wskazówek, jak żyć w duchu „zero waste” dla każdego, kto troszczy się o środowisko

34 wskazówek, jak żyć w duchu „zero waste” dla każdego, kto troszczy się o środowisko

Jesteśmy pewni, że większość z Was bardzo dba o środowisko i planetę Ziemię. W końcu to nie tylko nasz dom, ale także miejsce, gdzie mieszkają wszystkie te przeurocze zwierzęta, które uwielbiamy z całego serca i które adoptowalibyśmy za jednym zamachem, gdybyśmy tylko mogli.
Kryzys klimatyczny nadal jednak pustoszy naszą planetę. Chociaż wiemy, że prawa, umowy międzynarodowe i zmiany w sposobie działania dużych firm są główną siłą napędową w walce ze zmianami klimatycznymi, każdy z nas także jest osobiście odpowiedzialny za zmianę trybu życiu na taki, który ma mniejszy wpływ na środowisko.
Na szczęście internauci chętnie dzielą się różnymi wskazówkami i sztuczkami, które pomagają chronić środowisko i podnoszą świadomość tego, jak wszyscy możemy się do tego przyczynić. Krok po kroku – razem możemy więcej!

1. „Oto prezent świąteczny dla mojej matki (który wygląda jak jej pies). Użyłam wszystkich tkanin, jakie tylko udało mi się znaleźć. Nie wyrzucam niczego – zachowuję nawet najdrobniejsze kawałki, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mi się przydadzą!”

Reklama

2. Zamiast zanieczyszczać planetę konfetti, dziurkuj liście! To w pełni biodegradowalny i równie efektowny sposób na ubarwienie imprezy.

3. Recykling starych przenośnych lodówek dla schronisk dla bezpańskich kotów.

4. Ten marokański ochroniarz nie tracił czasu na kwarantannie i za darmo naprawił te ławki, które miały trafić do kosza, aby można było ponownie wykorzystać je w tym roku szkolnym.

Reklama

5. Szczoteczka do zębów z wymiennym włosiem, dzięki czemu nie trzeba kupować nowej rączki.

6. Tureccy śmieciarze otworzyli bibliotekę dla wszystkich książek, które ludzie wyrzucają do swoich śmietników.

7. Sunnybee, targ rolniczy i sklep w Chennai w Indiach, zdecydował się owijanie swoich produktów w liście bananowca.

8. „Właśnie skończyłem moje najnowsze dzieło wykonane wyłącznie z odzyskanych folii od wina.”

9. „W tym tygodniu zaliczę mój 8000. worek sprzątniętych śmieci. Kocham dbać o planetę i zachęcam innych, by też tego spróbowali.”

10. „Moja torba na zakupy ma nadrukowany elegancki wzór, więc może być ponownie wykorzystana jako papier do pakowania.”

Reklama

11. „Znalazłam używany kardigan, który okazał się wyglądać znacznie lepiej na zdjęciu niż na żywo, więc zmieniłam go z powrotem na przędzę i stworzyłam legowisko dla kota.”

12. „Pracuję w piekarni w sklepie ze zdrową żywnością i w ten sposób uniknęłam wyrzucenia połamanych, ale wciąż doskonałych w smaku ciasteczek, które nie nadawały się do sprzedaży.”

13. Pomysł dla każdego, kto ma starą trampolinę i nie wie, co z nią zrobić.

14. Oto trukwy, warzywo z rodziny dyniowatych. Można je wysuszyć i używać do mycia naczyń. 5 roślinek wystarcza na około 2 lata, a po zużyciu ulegają całkowitej biodegradacji.

15. Marka Old Spice stworzyła dezodorant bez plastiku.

16. „Mój tata zbudował ekologiczną szklarnię z przypadkowych rzeczy, które trzymał w stosie pod tytułem: „Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą”. Stare okna, kawałki podłogi, wyprostowane gwoździe z recyklingu i ścinki stalowych dachów. Musiał wydać tylko 40 dolarów na 8 dużych śrub. Jestem z niego dumny!”

Reklama

17. „Czasami ramki ze sklepu z rupieciami są pozbawione haczyków do wieszania. Puszkowe wieczka załatwiają sprawę. Nauczyłam się tej sztuczki od nauczycielki plastyki w liceum.”

18. Mrożone warzywa sprzedawane luzem w Rumunii.

19. „Jako kierowca ciężarówki jestem zmęczony widokiem śmieci pozostawianych wszędzie przez innych kierowców. Postanowiłem więc być zmianą, którą chciałbym zobaczyć na świecie.”

20. „Mój chłopak napisał artykuł o tym, jak drewnojady i mączniki młynarki mogą szybko strawić styropian na odpady biodegradowalne. W tym roku rozszerzyliśmy to na projekt w szkole. Oto farma, którą założyłam tydzień temu. Jest prosta i mało wymagająca. Warto wypróbować!”

21. Szkocki sklep stworzony w 100% w duchu „zero waste”.

Reklama

22. „Zbudowałem ten dom prawie w całości z ziemi i przetworzonych materiałów!”

23. Ktoś zrobił domy dla bezpańskich kotów z butli po wodzie.

24. „Dzisiaj w lesie zebrałem 8 worków śmieci… Próbujemy usprawiedliwić przed sobą naszą ignorancję i mówimy: „To nie moje”, ale w dzisiejszych czasach nie mamy już do tego prawa. Natura jest naszą zbiorową odpowiedzialnością i to poczucie odpowiedzialności motywuje mnie do sprzątania lasu.”

25. „Zabrakło mi papieru do pakowania.”

26. „Moja najstarsza córka (13 lat) zaczęła haftować po tym jak zobaczyła kilka filmików na Instagramie. Wczoraj zaskoczyła mnie tym pięknym kwiatem, który wyszyła nad dziurą w moich ulubionych jeansach!”

Reklama

27. Lokalna mydlarnia sprzedaje połamane kawałki mydła bez opakowania z rabatem. Idealne do wypróbowania nowych zapachów!

28. „Razem z przyjacielem zaczęliśmy robić cotygodniowe spacery po śmietnikach wokół naszego sąsiedztwa. W tym tygodniu zapełniliśmy dwa całe worki śmieci, przechodząc mniej niż dwie przecznice. Mamy nadzieję, że uda nam się powiększyć nasz mały „klub” i może zainspirować innych, by też go założyli!”

29. „Za pomocą siekiery i dwóch noży rzeźbię łyżki ze świeżo ściętego drewna zebranego w moim lesie.”

30. George Kent używający własnej butelki wielorazowego użytku zamiast jednorazowych plastikowych butelek podczas przesłuchania w sprawie impeachmentu.

31. „Zrobiłem mydelniczkę z nieużywanych pałeczek, kleju i nici.”

Reklama

32. „Moja firma idzie w kierunku „zero waste” i dziś każdy z pracowników otrzymał taki zestaw.”

33. „Wydziergałam sweter – jest zrobiony w całości ze starych włóczek, które udało mi się znaleźć na strychu.”

34. „Do zdjęć z okazji ukończenia szkoły zamiast brokatu czy konfetti użyłam nasion!”

Czy znacie inne sposoby na to, jak możemy ochronić środowisko na co dzień? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło: boredpanda.com