45 rad dotyczących codziennego życia, które pomogą Wam żyć oszczędnie i ekologicznie

-

45 rad dotyczących codziennego życia, które pomogą Wam żyć oszczędnie i ekologicznie

Oszczędne zarządzanie pieniędzmi i zasobami nie jest czymś, czego powinniśmy się wstydzić – wręcz przeciwnie! Unikanie marnotrawstwa i przyjęcie zasad kreatywnej gospodarności to droga, którą należy podążać, zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasze portfele i środowisko czerpały z tego wymierne korzyści.
Pewne internetowe forum, zrzeszające prawie 2 miliony członków nastawionych na oszczędzanie, zachęca ludzi do przyjęcia nowego podejścia do wydatków. U podstaw ich filozofii, zamiast szerszego otwierania naszych portfeli, leży przede wszystkim rozwaga i zdrowy rozsądek. Zebraliśmy kilka najlepszych „lifehacków”, które pomogą Wam lepiej zarządzać budżetem, a jednocześnie chronić naszą piękną planetę Ziemię.
Reklama

1. „Pracuję w biurze podróży. Kiedy musimy zniszczyć nasze przestarzałe mapy, używam ich jako papieru do pakowania.”

2. „Dziewczyna i ja chcieliśmy mieć duże lustro na naszej ścianie, ale nie chcieliśmy wydawać zbyt dużo pieniędzy. Znaleźliśmy więc 6 małych lusterek z drzwi szaf na sprzedaż – 4 dolary za sztukę.”

3. „Do zapakowania prezentów użyłam moich starych nut!”

Reklama

4. „Oto ganek naszego nowego domu, gdzie żyjemy za darmo jako opiekunowie sanktuarium dzikich zwierząt. 8 godzin pracy tygodniowo w zamian za to, co kosztowałoby nas co najmniej 1300 dolarów miesięcznie.”

5. „Nie chciałem marnować nieudanych zdjęć, więc zamieniłem je w małe obrazy.”

6. „Moje wydatki są teraz trochę ograniczone, więc zrobiłam kilka domowych ozdób na Halloween. Myślę, że wyszło całkiem nieźle!”

7. „Zrobiłam półki z wykorzystaniem starych używanych głośników.”

Reklama

8. „Ciotka mojej żony od 35 lat oszczędza na kartce urodzinowej dla swojej przyjaciółki, ponieważ co roku wysyłają sobie tę samą kartkę. Fajny pomysł i fajna historia!”

9. „Nasze przetwory na ten rok – jeszcze trzeba zrobić jabłka. Wszystkie warzywa pochodzą z własnej uprawy!”

10. „Od jakiegoś czasu używam brzytwy mojego pradziadka. Dziś rano postanowiłem ją wyczyścić i wypolerować. Najbardziej oszczędny sposób golenia. Maszynki to strata pieniędzy! Oto efekt przed i po.”

11. „Wszystkie nasze dzieci spały w tym łóżeczku przez pierwsze 2,5 roku ich życia. Mamy nadzieję, że skorzystamy z niego przez kolejne lata!”

Reklama

12. „Ślub za mniej niż 3 tysiące dolarów. Sukienka za 15 dolarów. Tak sobie to wymarzyliśmy.”

13.  „Zapytałem w moim lokalnym warzywniaku, czy mają jakieś uszkodzone produkty, których nie mogą sprzedać. Dali mi to wszystko za darmo!”

14. „Ostatnio sporo schudłam i musiałam wymienić całą moją szafę. Nie chciałam wyrzucać starych ubrań, które wciąż były w dobrym stanie, więc widzimy tu 11 legginsów, 9 topów, 1 koszulkę i część jednej spódnicy – wszystko przerobione na dywanik.”

15. „Zbudowałem stół z palet pozostawionych na śmietniku przy centrum handlowym – całkowity koszt: 23 dolary!”

16.  Randka połączona z nauką malowania obrazów? Jesteśmy na tak!

Reklama

17. „Zbudowałem kurnik z materiałów oferowanych za darmo w Internecie.”

18. „Obsypana koralikami i ozdobiona aplikacjami stara sukienka, którą założyłam na wesele.”

19. Wskazówka dla właścicieli zwierząt: zachowaj wszystkie dobre części starych zabawek, zamów kilka nowych piszczałek i stwórz nową super zabawkę!

20. „Zrobiłam dwuczęściowy komplet z męskiej koszuli, którą dostałam za 2,50 dolara w ciuchlandzie!”

21. „Około 6 lat temu porzuciłem papierowe ręczniki i przeszedłem na bawełniane. Na Amazonie kupiłem 150 sztuk za około 30 dolarów. To była życiowa zmiana, jeśli chodzi o oszczędność i świadomość ekologiczną! Trzymam „kosz na śmieci” w mojej kuchni i gdy go napełnię, czyszczę ręczniki za pomocą gorącej wody, detergentu i wybielacza.”

22. „Kilka lat temu zrywałem podest (teraz już nieżyjącego) brata mojego dziadka. Dziadek i ja zachowaliśmy kawałki na czas, kiedy w końcu będę miał własne podwórko, i właśnie dzisiaj prace zostały zakończone. Darmowe drewno i 5 godzin wysiłku!”

Reklama

23. „Mój mąż uwielbia dżem z owoców leśnych, ale wszystkie w tym roku są dość drogie. Zdecydowałam się więc sama je uzbierać i w ten sposób mam ponad 4 kg.”

24. „Tania farba do tkanin sprawiła, że mój stary plecak znów wygląda jak nowy.”

25. „Prezent w postaci zestawu narzędzi, który kupiłem mojemu tacie na Dzień Ojca, był ciężki i trudno było go tradycyjnie zapakować. Kupiłem kawałek brezentu i paczkę kolorowych linek do namiotu – wszystko to posłużyło jako opakowanie prezentu i wstążka. Praktyczne i kosztowało mnie tylko 10 dolarów!”

26. „Tak wyglądają kwiaty doniczkowe w domu elektryka.”

27. „Połączyłem złamany kij hokejowy i stare grabki, dzięki czemu zrobiłem dużo mocniejsze grabie. Jestem zwycięzcą!”

28. „Zeszłej jesieni wydałem 2 dolary na 4 główki czosnku. Teraz mam ponad 70 główek czosnku splecionych ze sobą!”

Reklama

29. Pracownik sklepu ogrodniczego: „Mój kierownik kazał mi wyrzucić saszetki z nasionami, bo potrzebujemy miejsca na inne produkty. Poprosiłem o ofertę i dostałem każdy za 3-5 centów. Regularna cena 269 opakowań to prawie 650 dolarów, a ja zapłaciłem tylko 5,40!”

30. „Nie chciałam przepłacać za kuchenne półki – zamiast tego mój chłopak zrobił to ze starych listew łóżkowych. Do przechowywania domowej roboty mieszanek przypraw użyłam słoików po musztardzie, dżemach itp.”

31. „Ilekroć mam gąbkę, która nie nadaje się już do mycia naczyń, zawsze przecinam ją na pół, a następnie wykorzystuję do czyszczenia łazienki i innych brudnych miejsc w domu. Przecięcie na pół daje mi pewność, że już nigdy nie będą używane do mycia naczyń.”

32. „Tego nauczyłam się od mojej mamy: zawsze, gdy kupujesz szczypiorek/zieloną cebulkę, odetnij zielone części i użyj od razu lub przechowuj je w lodówce. Korzenie natomiast włóż do kubka z małą ilością wody. Roślinka urośnie z powrotem do pełnego rozmiaru (lub większego!) w ciągu kilku dni, a jeśli trafimy na dobrą partię, można to powtórzyć około 2-4 razy.”

33. „Myślę, że spodoba Wam się prezent, który dostałam od mojej oszczędnej ciotki.”

34. „Trochę czyszczenia i zestaw do naprawy skóry za 30 dolarów – fotel jest prawie jak nowy!”

35. „Starając się, by moja obsesja na punkcie mrożonej herbaty była mniej kosztowna, zdjęłam etykiety ze szklanych butelek i teraz używam ich do robienia własnej mrożonej herbaty. Obniżyło to wydatki na mój ulubiony napój aż o 90%.”

36. „Wreszcie wymyśliłem, jak przedłużyć życie świeżego szpinaku, aby cieszyć się nim dłużej i uniknąć wyrzucania! Przeniesienie go do zamykanej foliowej torebki i włożenie tam złożonego ręcznika papierowego redukuje wilgoć, która zbiera się w oryginalnym opakowaniu. W ten sposób, zamiast zepsuć się w ciągu tygodnia, szpinak jest nadal świeży!”

Reklama

37. „Z resztek ciasta zrobiłam cynamonowe ciasteczka.”

38. „Wszystkie rzeczy, które moje dziecko dostawało na innych przyjęciach urodzinowych, zwykle trafiały do kosza. Teraz je zachowuję i wkładam do „piniaty”, którą przygotuję na jej urodziny.”

39. „Mój lokalny supermarket sprzedaje „nieforemne” owoce i warzywa nieco taniej niż zwykłe produkty – łatwy sposób na zaoszczędzenie kilku groszy, a do tego ich opakowania są bardzo ładne!”

40. Drewniane spinacze do ubrań mogą przydać się także w kuchni!

41. Oto schody z kamieni i płyt cementowych.

Reklama

42. „Płacą mi za ćwiczenia, a jednocześnie pomagam sprzątać okolicę, czyli zbieram puszki, nabijając sobie przy tym kroki!”

43. „Moi oszczędni przyjaciele, właśnie sprawiłem, że moja łazienka dzięki rolce papieru samoprzylepnego za 12 dolarów wygląda tak. Teraz mam ochotę okleić tym wszystko!”

44. „Nadszedł czas, aby naprawić moje skórzane buty!”

45. „Może to nic odkrywczego, ale nigdy nie kupujciw owoców w plastikowych opakowaniach. Oto arbuz za 2 dolary, który w paczce kosztowałby 10 razy więcej.”

Czy macie swoje wypróbowane sposoby na większą oszczędność? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Udostępnij

Ostatnie posty