5 rezydencji, które zostały opuszczone lub wystawione na sprzedaż

-

5 rezydencji, które zostały opuszczone lub wystawione na sprzedaż

Na pewno nie raz zastanawialiście się, jak mógłby wyglądać Wasz wymarzony dom. Jednym ze źródeł inspiracji dla projektu i wystroju upragnionej posesji mogą być domy gwiazd. Niektóre z nich zaskakują mnogością nieszablonowych pomysłów, a jeszcze inne wyglądają jak żywcem wyjęte z bajki.

Czasami celebryci postanawiają sprzedać swoje nieruchomości po astronomicznych cenach i choć chętnych do zakupu zazwyczaj nie brakuje, zdarza się, że z jakichś powodów rezydencja nie znajduje nabywcy i kończy jako opuszczona posiadłość.

Postanowiliśmy przybliżyć wam historie kilku posesji. Chociaż część została opuszczona lub przebudowana, kilka z nich ciągle jest na sprzedaż!

Reklama

5. Hacienda Nápoles Pablo Escobara

© XalD / Wikimedia Commons © Creative Commons © Colombian National Police / Wikimedia Commons

Słynna hacjenda została zbudowana przez Pablo Escobara i jego kuzyna po zakupie różnych posiadłości o łącznym obszarze 3000 hektarów. Niemal natychmiast po sfinalizowaniu transakcji najbardziej znany baron narkotykowy w historii zaczął upiększać to miejsce, budując na jego terenie m.in. baseny, sztuczne jeziora, drogi, a nawet pas startowy dla samolotów. Z czasem na ranczu pojawiło się także zoo, arena przeznaczona do walk byków, tor dla samochodów wyścigowych oraz inne atrakcje, które miały zabawiać gości.

Po śmierci króla kokainy w 1993 roku posiadłość została przejęta przez służbę bezpieczeństwa i zaczęła powoli popadać w ruinę. Dopiero w 2006 roku rządowi Kolumbii udało się sprzedać hacjendę w ręce prywatnego inwestora, który przekształcił ją w park rozrywki. Dziś Hacienda Nápoles kusi turystów z całego świata nie tylko swoją historią, ale także mnóstwem atrakcji takich jak muzeum Escobara, park wodny, czy zoo pamiętające jeszcze czasy świetności kartelu z Medellín.

© Parque Tematico Hacienda Napoles / Facebook
Reklama

4. Posiadłość Bruce’a Lee

© Steve Ronin / YouTube © Steve Ronin / YouTube © 1973 National General Pictures / Wikimedia Commons

Bruce Lee pozostawił po sobie wielką spuściznę w postaci filmów, książek, innowacyjnych metod treningowych oraz wyznawanej filozofii życiowej. Oprócz tego pozostała po nim rezydencja w Hong Kongu, w której mistrz sztuk walki i gwiazdor kina akcji mieszkał wraz z rodziną przez ostatni rok swojego życia.

Po śmierci Bruce’a(1973) dom przeszedł w posiadanie biznesmena Yu Pengniana znanego jako „Król Hoteli Miłości”, ponieważ wiele jego nieruchomości wynajmowanych było klientom „na godziny”. Mimo niezliczonych próśb ze strony fanów, by posiadłość legendy kung-fu została przekształcona w muzeum, Yu nie ugiął się pod presją i uczynił z niej jeden ze swoich przybytków. W 2009 roku dom miał zostać zmieniony w atrakcję turystyczną, jednak przez brak porozumienia z rządem plan nie został zrealizowany. 

W 2015 roku Yu zmarł, a 3 lata później jego wnuk ogłosił, że posesja Bruce’a zostanie przebudowana na szkołę języka mandaryńskiego oraz muzyki. Ostatecznie jednak i ten plan spalił na panewce, a sam budynek wyburzono w 2019 roku. Mimo że jest to nieodżałowana strata dla wszystkich fanów gwiazdora, w internecie można zobaczyć, w jak opłakanym stanie znajdował się dom przed wyburzeniem. Dzisiaj w tym miejscu stoi szkoła językowa.

Reklama

3. Willa Mike’a Tysona w Southington

© Wikimedia Commons / Jack Pearce © Creative Commons © Glenn Francis / www.PacificProDigital.com / Wikimedia Commons © Creative Commons

Willa została zbudowana przez Teda Vannelli, polityka z hrabstwa Trumbull. Mike Tyson kupił ją w 1989 roku za 300 tysięcy dolarów. Najmłodszy mistrz świata wagi ciężkiej w historii słynął z wybuchowego charakteru oraz zamiłowania do kobiet, używek i wystawnego stylu życia. Jego posiadłość opływała w luksusy — od boiska do koszykówki po ogromny basen. Bokser trzymał tam również 3 tygrysy bengalskie.

Liczne problemy osobiste oraz prawne sprawiły, że w 2003 roku Tyson zaczął podupadać finansowo. Jego posesja została sprzedana biznesmenowi Paulowi Monea. Jak na ironię, nowy właściciel także borykał się z problemami prawnymi, a willę wkrótce ponownie wystawiono na sprzedaż. W 2010 roku nabył ją inny biznesmen Ron Hemelgarn, który dokonał renowacji rezydencji, jednak nigdy w niej nie zamieszkał. Po wielu perturbacjach dom mistrza trafił w ręce religijnej organizacji Living Word Sanctuary, której członkowie przez 4 lata pracowali nad remontem i przebudową budynku na swój użytek.

© WKYC Channel 3 / YouTube

2. Nibylandia — Ranczo Michaela Jacksona

© Paul Harris / Colaborador / Getty Images © Michael Jackson / Instagram

„Nibylandia” była nie tylko domem króla popu, ale także olbrzymim parkiem rozrywki przeznaczonym wyłącznie dla ulubieńców piosenkarza. Cały kompleks został zaprojektowany tak, by mogły się w nim bawić nieuleczalnie chore dzieci, a sama nazwa pochodzi od wyspy wiecznego dzieciństwa z powieści J.M Barriego „Piotruś Pan”. Jackson uwielbiał to miejsce i spędzał w nim każdą wolną chwilę, wraz z rodziną i przyjaciółmi. 

Koniec marzeń o krainie szczęśliwości nastąpił w 1993 roku, kiedy piosenkarz zaczął borykać się z problemami prawnymi i otrzymał nakaz opuszczenia domu. W 2005 roku mimo ciągle toczących się procesów Jackson postanowił raz na zawsze pozbyć się rezydencji. Kiedy biznesmen William Bone kupił Neverland Ranch, jego cena wahała się od 16,5 do 30 milionów dolarów. W 2015 roku zostało sprzedane za 100 milionów. Po głośnym filmie dokumentalnym „Leaving Neverland” ujawniającym skandale pedofilskie z udziałem gwiazdora wartość posiadłości spadła z powrotem do 31 milionów dolarów.

Reklama

1. Hook End Recording Studios — dom, w którym kiedyś nagrywali Pink Floyd

© Des Blenkinsopp / Hook End © Creative Commons

Najpierw kupił go piosenkarz Alvin Lee, aby zrobić w nim studio nagraniowe. Później dom przeszedł w ręce gitarzysty Pink Floyd, Davida Gilmoura, i to właśnie tu nagrano znaczną część albumu „The Final Cut”. Następnie Gilmour sprzedał rezydencję Trevorowi Hornowi, który jednak pozbył się jej na rzecz Marka White’a po głośnym incydencie z bronią, w wyniku którego ranna została jego żona.

W 2017 roku posiadłość opuszczono, a sam budynek stał się popularnym obiektem wycieczek.

Znacie jakieś opuszczone nieruchomości, które należały kiedyś do gwiazd? Podzielcie się z nami tą wiedzą!

Udostępnij

Ostatnie posty