7 nieoczywistych sposobów na to, jak skutecznie dbać o stan uzębienia i olśniewać zdrowym uśmiechem

-

7 nieoczywistych sposobów na to, jak skutecznie dbać o stan uzębienia i olśniewać zdrowym uśmiechem

Smutna prawda jest taka, że zęby niekiedy bywają przez nas mocno zaniedbywane – okazuje się bowiem, że szczoteczka i pasta nie zawsze wystarczają, aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Na szczęście Internet to skarbnica wiedzy i przy odrobinie wysiłku można znaleźć w nim fantastyczne sposoby na to, aby zęby były naszą najlepszą wizytówką, a nie utrapieniem i źródłem bólu.
Oszczędziliśmy Wam pracy i w dzisiejszym artykule zebraliśmy przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej. Zadbajcie o to, aby wszystkie z nich stały się Waszymi naturalnymi nawykami, a gwarantujemy, że Wasz uśmiech stanie się absolutnie olśniewający!

1. Podstawa: systematyczna zmiana i czyszczenie szczoteczki do zębów.

© ulleo / Pixabay
Czas uderzyć się w pierś i uczciwie przyznać: jak często zmieniacie szczoteczkę do zębów? Wiele osób czeka właściwie do ostatniego momentu, aż włosie szczoteczki będzie już mocno zniszczone i nienadające się do użytku… a to ogromny błąd! Aby prawidłowo dbać o uzębienie, szczoteczkę należy wymieniać mniej więcej co trzy miesiące. Pamiętajmy także o jej regularnym czyszczeniu – dokładne przepłukanie wodą i pozostawienie do wyschnięcia przedłuży jej żywotność i pozwoli uniknąć problemów takich jak próchnica. Nasze wskazówki dotyczą także przechowywania szczoteczki – nie nakładajmy na nią osłonek, które mogą wzmagać powstawanie bakterii, oraz trzymajmy ją z dala od toalety.
Reklama

2. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna!

© anasegota / Pixabay
Wpływ diety na stan zdrowia jest nie do przecenienia i dotyczy to także stanu jamy ustnej. Według brytyjskich badań dieta pozbawiona cukru i pełna produktów bogatych w wapń (czyli de facto budulec zębów i kości) pomaga realnie zapobiegać, a nawet leczyć próchnicę. Pora zatem porzucić wszelkie czekoladki, batoniki czy słodzone napoje, a w zamian za to jeść więcej nabiału. Małe kroki są kluczem na drodze do sukcesu – możesz zatem zrezygnować np. ze słodzenia herbaty czy zamiast słodyczy wybierać owoce w różnej formie. Należy także pamiętać o optymalnym nawodnieniu – minimum 2 litry dziennie będą mieć zbawienny wpływ na cały organizm, a jeśli chodzi o zęby, zwiększą wydzielanie śliny, która jest sprzymierzeńcem w walce o piękny i zdrowy uśmiech.

3. Uzupełnij swoją kosmetyczkę w płyn do płukania i nici do zębów!

© stevepb / Pixabay
Czy zdajecie sobie sprawę, że ponad 1/3 ludzi nie używa płynu do płukania ust, a grubo ponad połowa rezygnuje z używania nici dentystycznych? Samo szczotkowanie nie jest niestety wystarczające, aby utrzymać całą jamę ustną w dobrym stanie. Regularne płukanie i nitkowanie zębów pozwala dokładnie pozbyć się resztek jedzenia i uniknąć namnażania się bakterii zagrażających zębom. Warto także pamiętać o tym, że mycie zębów nie może być zbyt krótkie – optymalne minimum to 2 minuty solidnego szczotkowania, koniecznie z uwzględnieniem trudniej dostępnych miejsc!
Reklama

4. Dentysta to Twój przyjaciel!

© geralt / Pixabay
Czasy, w których wizyta u dentysty nieodłącznie kojarzyła się z bólem i dyskomfortem, już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiejsza nauka pozwoliła na wypracowanie takich technik i technologii, że leczenie zębów nie tylko nie jest już bolesne, ale nawet może być całkiem przyjemnym doświadczeniem. Warto zadbać o to, aby wizyty u dentysty nie były ostateczną koniecznością, gdy już nie możemy wytrzymać z bólu – kluczem jest reagowanie na wszelkie ubytki, zanim będzie za późno. Raz w roku obowiązkowo rezerwujmy więc czas na porządny przegląd uzębienia. To znacznie lepsze wyjście, niż wydawanie fortuny na inwazyjne zabiegi ratujące zęby!

5. Nie zapominaj o suplementacji.

Co jeszcze pomaga uniknąć próchnicy i innych chorób uzębienia? Witaminy i minerały, rzecz jasna – zwłaszcza te z grupy B, witamina D oraz żelazo i magnez (pozytywnie wpływa na wchłanianie się wapnia, o którego zbawiennej roli wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu). Z tego też względu warto jeść ryby oraz wszelkie produkty pełnoziarniste, które są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Mamy jeszcze jedną przydatną wskazówkę: jeśli już skusiliście się na coś słodkiego, pamiętajcie o niezwłocznym umyciu zębów tuż po jedzeniu. W ten sposób powstrzymacie negatywne działanie cukru na płytkę nazębną i zminimalizujecie jego wpływ na stan uzębienia.
Reklama

6. Ssanie oleju kokosowego = naturalna ochrona Twoich zębów.

© monicore / Pixabay
Zalety oleju kokosowego w wielu dziedzinach można mnożyć w nieskończoność – to doskonały sposób na pielęgnację skóry czy włosów, a także bardzo ważny składnik w zbilansowanej diecie. Okazuje się jednak, że olej kokosowy może też zdziałać cuda, jeśli chodzi o dbanie o jamę ustną. Ma bowiem zdolność do przeciwdziałania namnażającym się bakteriom, a co za tym idzie, chroni zęby przed powstawaniem próchnicy. Jak to zrobić? To proste: nabierz łyżkę stołową oleju kokosowego, a następnie ssij go przez kilkanaście minut. Twoje zęby będą Ci za to wdzięczne!

7. Pasta do zębów domowej roboty? To możliwe!

Domowe sposoby wielokrotnie okazują się równie, a nawet bardziej skuteczne niż najdroższe nawet kosmetyki. Dziś zatem mamy dla Was banalny przepis na własnoręcznie robioną pastę do zębów o silnym działaniu antybakteryjnym:
– pół filiżanki oleju kokosowego,
– 2 filiżanki sody oczyszczonej
– łyżka soli,
– pół łyżki płynnej stewii,
– 2 łyżki wapnia w proszku.
Wszystkie składniki należy ze sobą zmieszać aż do uzyskania papki o konsystencji pasty do zębów. To całkowicie bezpieczna mieszanka – użyte w niej komponenty są bowiem w 100% naturalnego pochodzenia. Aby mycie zębów było jeszcze przyjemniejsze, do tej mieszanki możesz dodać kilka kropel aromatu miętowego!
Czy znacie inne nieoczywiste sposoby na to, jak skutecznie dbać o zęby? Podzielcie się nimi w komentarzach!
Źródło: brightside.com

Udostępnij