8 filmów o tematyce LGBTQ+, które każdy nastolatek powinien obejrzeć przynajmniej raz

-

8 filmów o tematyce LGBTQ+, które każdy nastolatek powinien obejrzeć przynajmniej raz

Szukasz interesującego filmu, który porusza tematykę LGBTQ+? Istnieją dziesiątki filmów z tej kategorii, którym warto dać szansę. Stworzyliśmy subiektywną listę absolutnych perełek, które każdy zainteresowany tą tematyką koniecznie powinien dodać do swojej listy pozycji do obejrzenia.

Na każdy queerowy film przypada prawdopodobnie ponad 100 jego heteroseksualnych odpowiedników. Niedostatek wartościowych filmów z tej dziedziny oznacza, że trzeba celebrować każdy z nich, który jest choć trochę wart naszej uwagi.

Dla wielu młodych ludzi obejrzenie wartościowego filmu o tematyce queer jest niekiedy bardzo ważnym momentem, dlatego poniżej znajduje się lista filmów LGBTQ+, którym naprawdę warto poświęcić część swojego wolnego czasu.

Reklama

1. „Szkoła melanżu” (2019)

Debiut reżyserski Olivii Wilde, „Szkoła melanżu”, to opowieść o dojrzewaniu dwóch najlepszych przyjaciółek, które tuż przed maturą postanawiają nieco się wyluzować, odnajdując przy tym miłość, przyjaźń i dobrą zabawę.Ikony środowiska queer, Beanie Feldstein i Kaitlyn Dever, w tej wspaniałej komedii grają główne role. Razem z nimi doświadczamy nastoletniego chaosu, przeżywamy zachodzące w nich przemiany i ich zaskakujące przygody. Film jest dostępny na platformie Hulu.

2. „Wszyscy mówią o Jamiem” (2021)

„Wszyscy mówią o Jamiem” to musical o byciu sobą, oparty na prawdziwej historii 16-letniej nastolatka z Wielkiej Brytanii, który marzy o zostaniu drag queen.Można śmiało stwierdzić, że ten podnoszący na duchu musical jest gejowski jak diabli i ma wspaniałe przesłanie. Film jest dostępny na platformie Amazon Prime.

Reklama

3. „Więcej niż myślisz” (2020)

Filmy dla nastolatków to często jedno z niewielu miejsc, w których regularnie można oglądać queerowe historie. Produkcja „Więcej niż myślisz” zdecydowanie wyróżnia się na tym tle.Wyreżyserowany przez Alice Wu film opowiada historię Ellie Chu – nastolatki, która zarabia na odrabianiu prac domowych innych dzieci, a wkrótce na pisaniu za kogoś innego listów miłosnych do… swojego obiektu westchnień. Piękna opowieść o miłości w młodym wieku i o tym, co to znaczy być sobą – ten film z pewnością złapie Cię za serce. Teraz możesz go obejrzeć w serwisie Netflix.

4. „G.B.F.” (2013)

„G.B.F.”, czyli „Gay Best Friend” (ang. „Najlepszy Przyjaciel Gej”), to film komediowy o próbie dopasowania się do otoczenia po coming oucie i o tym, jak daleko można się w tym celu posunąć.W filmie wykorzystano wiele współczesnych stereotypów związanych ze środowiskiem LGBTQ+ (np. umniejszanie znaczenia osób ze środowiska queer) i postawiono je na głowie, tworząc zabawną i inteligentną komedię. Film jest dostępny na platformie Pluto TV.

Reklama

5. „Twój Simon” (2018)

Pierwszy queerowy film wyprodukowany przez dużą wytwórnię filmową. „Twój Simon” wyróżnia się jako ciepła, zabawna i pełna przygód opowieść.Fabuła skupia się na Simonie, który próbuje dowiedzieć się, kim naprawdę jest jego sekretny wielbiciel, a jednocześnie nie dać się zdemaskować szantażyście.

Kiedy myślimy o najbardziej kultowych filmach dla nastolatków, postaci z kręgu queer często są pomijane, co czyni tę historię jeszcze ważniejszą. Obraz ten nie przełamuje schematu filmów dla nastolatków, ale tworzy zupełnie nową jakość.

6. „W jego oczach” (2014)

Oparty na wielokrotnie nagradzanym filmie krótkometrażowym „W jego oczach” jest jedną z najlepszych młodzieżowych historii miłosnych ostatniej dekady.Niewidomy nastolatek Leonardo wraz z wiekiem stara się odnaleźć siebie. Wówczas na jego drodze pojawia się nowy chłopak, Gabriel, który z impetem wkracza w jego życie… i serce. Ta brazylijska produkcja dosłownie wbija się w duszę i sprawia, że trudno oderwać od niej wzrok.

Reklama

7. „Ujawnienie” (2020)

Reprezentacja queer w filmie i telewizji edukuje społeczeństwo bardziej niż myślisz, co doskonale pokazuje „Ujawnienie” – dokument Sama Federa o reprezentacji osób transseksualnych i o tym, z czym się borykają.Film przygląda się realnym skutkom szkodliwego i niedokładnego przedstawiania osób transpłciowych w Hollywood na przestrzeni lat, z komentarzem tych, których to dotyczy. Produkcja jest dostępna w serwisie Netflix.

8. „Three months” (2022)

„Three Months” spokojnie można nazwać współczesną queerową wersją filmu „Juno”. To nowy klasyk, który w ciekawy sposób ukazuje historię nastolatka oczekującego na wyniki testu na obecność wirusa HIV. Caleb, grany przez gwiazdę muzyki pop Troye Sivana, czekając na wyniki badań, odnajduje rodzinę i nową miłość.Podczas gdy w każdym innym filmie można uwierzyć, że zarażenie się HIV lub AIDS jest wyrokiem śmierci, ta produkcja to kompletnie nowa jakość – pozwala bowiem swojemu queerowemu bohaterowi po prostu odnaleźć szczęście. „Three months” to obraz, którzy po mistrzowsku ignoruje szkodliwe stereotypy na temat społeczności queer.

Czy znacie inne produkcje, które poruszają tematykę LGBTQ+? Podzielcie się ich tytułami w komentarzach!

Udostępnij

Ostatnie posty