Anakin, Thanos oraz 18 innych fikcyjnych bohaterów, których imiona rodzice chętnie nadawali swoim dzieciom

Anakin, Thanos oraz 18 innych fikcyjnych bohaterów, których imiona rodzice chętnie nadawali swoim dzieciom

1. Arya

Popularność tego imienia można łatwo zrozumieć — samo w sobie jest ładne, a Arya była bardzo popularną i lubianą przez widzów bohaterką. Przed premierą „Gry o tron” to imię zajmowało dopiero 942 miejsce na liście najpopularniejszych imion w USA, ale w 2015 roku awansowało na 201 pozycję.
 

2. Katniss

Chociaż może się to wydawać to dziwne — Katniss nie jest prawdziwym imieniem. To znaczy, z technicznego punktu widzenia jest, ale zanim Suzanne Collins postanowiła nazwać tak bohaterkę swojej powieści, było używane jako alternatywna nazwa dla Sagittarii, czyli gatunku bagiennego ziemniaka. Według magazynu Time jeszcze w 2011 roku żadne dziecko w Ameryce nie nosiło tego imienia, ale w 2012 po kinowej premierze „Igrzysk śmierci” otrzymało je 29 amerykańskich dziewczynek.
 
Reklama
 

3. Lolita

Można zaryzykować stwierdzenie, że większość osób, które nazwały swoje córki tym imieniem, prawdopodobnie widziała tylko zwiastun filmu. Dlaczego? Lolita to pseudonim 12-letniej dziewczynki o imieniu Dolores, która pada ofiarą mężczyzny w średnim wieku będącego jej ojczymem. Nie brzmi to, jak idealne imię dla dziecka, prawda? Tak czy inaczej, rok po premierze filmu Stanleya Kubricka (1962 r.) osiągnęło szczyt popularności, zajmując 467 miejsce w rankingu najchętniej nadawanych imion w Ameryce.
 

4. Rue

Imię Rue może nie jest aż tak wyjątkowe, jak to inspirowane bagiennym ziemniakiem, jednak ta bohaterka „Igrzysk śmierci” była na tyle urocza, że wielu rodziców postanowiło nazwać swoje dzieci w ten sposób. Szczyt popularności imienia przypadał na końcówkę XIX wieku, ale z biegiem lat stawało się ono coraz bardziej niszowe.
 
W 2010 roku niedługo po wydaniu pierwszego tomu bestsellerowej powieści imię zaczęło wracać do łask, ale prawdziwy szał nastąpił wraz z pojawieniem się filmowych adaptacji. W 2012 roku, gdy widzowie pierwszy raz zobaczyli Rue na dużym ekranie, popularność imienia wzrosła o 246% i wciąż jest na wznoszącej fali. Możemy za to podziękować „Euforii”.
 
Od czasu premiery serialowego hitu imię awansowało na brytyjskiej liście najpopularniejszych imion aż o 81 miejsc. To dosyć szalone, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że nie wiemy, jakie będą dalsze losy bohaterki.
 
Reklama
 

5. Kylo

Kolejna udręczona dusza, która stała się natchnieniem dla rodziców. Odkąd ten czarny, ale niejednoznaczny charakter zagościł na srebrnym ekranie w 2015 roku, popularność jego imienia stale rośnie. W 2016 roku w Wielkiej Brytanii urodziło się 67 Kylosów, a w USA imię to otrzymało 901 chłopców. Jest to całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę, że przed premierą nowych „Gwiezdnych wojen” nie było ono w ogóle znane.
 

6. Anakin

Można by podejrzewać, że rodzice, którzy nazwali tak swoich synów, widzieli tylko „Mroczne widmo” gdzie mały Ani był naprawdę uroczy. Okazuje się, że nie. Od czasu premiery filmu popularność imienia ciągle rośnie a w 2019 roku, znalazło się ono na 956 miejscu najpopularniejszych imion w USA.
 
Być może nie jest to bardzo spektakularny wynik, ale to całkiem sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przed „Gwiezdnymi wojnami” nadawanie dzieciom tego imienia nie było niczym niezwykłym.
 
Reklama
 

7. Damien

To dosyć dziwne, że imię Damien, które jest imieniem syna diabła z horroru „Omen”, zyskało popularność po premierze filmu w 1976. Co ciekawe najwięcej Damienów (2227) przyszło na świat w 2007 roku, gdy swoją premierę miał remake hitu sprzed lat.
 

8. Lando

Gdybyście kiedyś spotkali kogoś o imieniu Lando, stwierdzilibyście, że jego rodzice muszą być fanami Gwiezdnych Wojen prawda? Pewnie byście się nie pomylili. W roku premiry „Imperium kontratakuje” 25 amerykańskich chłopców otrzymało to imię od rodziców. Być może nie jest to powalający wynik, ale jeszcze w 1979 r. tego imienia nie nosił nikt. 

Lando powrócił do kina w 2016 roku za sprawą filmu „Han Solo: Gwiezdne wojny — historie” a imię przeżyło wtedy mały renesans popularności, przeskakując w rankingach aż o 1000 miejsc do przodu.  Landonis — bo tak brzmi pełne imię bohatera, nigdy nie przyjął się w świadomości widzów, więc jeśli szukacie jakiegoś naprawdę oryginalnego imienia z „Gwiezdnych wojen” to jest to propozycja warta rozważenia.

 

9. Khaleesi

Po premierze „Gry o tron”, gdy na ekrany wkroczyła matka smoków, wiele dzieci otrzymało imię Khaleesi (w tym niektóre napisane z błędem). Oczywiście pojawiło się także całkiem sporo Daenerys. Do 2018 roku co najmniej 3500 dziewczynek dostało od rodziców jedno z tych imion, co jest sporą liczbą, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przed premierą serialu były one praktycznie niespotykane. Khaleesi znalazła się nawet na liście 1000 najpopularniejszych imion żeńskich.

Kiedy wyemitowano przedostatni odcinek serialu, w którym bohaterka staje się czarnym charakterem opowieści, wielu rodziców musiało być niepocieszonych. Cóż, takie jest życie!

 
Reklama
 

10. Draco

Kiedy w 1997 roku na półki sklepowe trafiła pierwsza książka o Harrym Potterze, imię Draco nie cieszyło się zbytnią popularnością — nosiło je zaledwie czworo na milion dzieci. W 2019 było to już 50 na milion!
 
Imię to pochodzi z łaciny i oznacza smoka, lecz do popkultury przeszło za sprawą bladego chłopca o blond włosach będącego szkolnym rywalem Harry’ego.
 

11. Hermiona

W książkach o Harrym Potterze Hermiona opisana jest jako niezwykle bystra i dowcipna uczennica z wielkimi zębami i kędzierzawymi włosami. J. K Rowling wspomniała kiedyś, że celowo wybrała tak oryginalne imię dla jednej z najważniejszych bohaterek powieści, by dziewczynki o tym samym imieniu nie były z tego powodu wyśmiewane w szkole. To jednak nie przeszkodziło rodzicom i o ile w 2000 r. Hermiona zajmowała 15 344 w rankingu imion, to w 2003 r. była już na 2671 miejscu.
 
Reklama
 

12. Loki

Fani mitologii nordyckiej wiedzą, że Loki był bogiem na długo przed serialem opartym o uniwersum Marvela, ale nikt w Ameryce nie był na tyle odważny, by go wykorzystać aż do późnych lat 90. Mimo że Loki to czarny charakter wydaje się, że urok Toma Hiddlestona zachęcił fanów MCU do nadawania swoim synom tego imienia. Po wprowadzeniu postaci na wielki ekran w filmie „Thor” z 2010 roku 55 chłopców otrzymało to imię. Obecnie zajmuje ono 1347 miejsce w rankingu najpopularniejszych imion w USA.
 

13. Ariel

To imię od wieków nadawano zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom, ale kiedy w 1989 roku na ekrany kin weszła „Mała Syrenka” stało się ono prawdziwym hitem. W latach 90. biło rekordy popularności, uzyskując 115 miejsce w rankingu najpopularniejszych amerykańskich imion, a w ciągu dekady nadano je aż 28 139 dzieciom. Dla porównania było ono wtedy bardziej popularne niż Lisa, Holly i Jade. 

 

14. Renesmee

W przypadku Katniss osiągnęliśmy granicę dziwacznych imion, ale teraz ją przekroczymy. Przed premierą Sagi „Zmierzch: Przed świtem” w 2008 roku nikt w USA nie nosił imienia Renesmee. Od tego czasu 1325 amerykańskich dzieci otrzymało to imię w bardzo wielu wariantach pisowni np. Renesmae, Renezmee itd. chociaż autorka książki Stephanie Meyer powiedziała kiedyś, że nigdy nie nazwałaby tak żadnego prawdziwego dziecka.
 
Reklama
 

15. Walkiria

Marvel to jedna z największych serii filmowych XXI wieku, zatem nic dziwnego, że zapoczątkowała trend nadawania imion. Wiele postaci nosi imiona, które już wcześniej były dość popularne w USA, więc trudno powiedzieć, czy biegające po amerykańskich ulicach i parkach małe Wadesy i Parkery są potomstwem fanów Marvela, czy też nie.

Z drugiej strony jednak imię Walkiria dalej jest dość niszowe. W 2017 roku po premierze filmu „Thor: Ragnorak” nadano je 63 dziewczynkom. Wcześniej nie było notowane w żadnych rankingach imion dziecięcych więc można powiedzieć, że jest to spory sukces.

 

16. Thanos

Jeśli dotarliście aż do tego miejsca, mogliście zauważyć pewien schemat — ludzie nie przejmują się zwykle skojarzeniami, które wiążą się z nadawanym imieniem. Thanos to może nie najpopularniejsze imię inspirowane Marvelem, ale nazwanie swojego dziecka na cześć jednego z głównych antagonistów uniwersum to coś, nad czym warto się zastanowić.
 
Od 2012 roku w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano co najmniej 70 maluchów noszących imię Thanos, a po wydarzeniach z filmu „Wojna Nieskończoności” jego popularność jeszcze wzrosła.
 

17. Cullen

„Zmierzch” miał ogromny wpływ na dziecięce imiona w Stanach Zjednoczonych. W Ameryce można dość łatwo natknąć się na dziesięcioletnich Edwardów, Jacobów czy Isabelle i istnieje spora szansa, że ich rodzice podczas wyboru imienia inspirowali się właśnie sagą o wampirach.

Mimo że te imiona nie są bardzo oryginalne i już wcześniej wiele dzieci je nosiło, to jednak w 2009 roku Edward awansował o 300 miejsc w rankingu, zajmując 485 pozycję na liście najpopularniejszych imion chłopięcych w USA.

 
Reklama
 

18. Chandler

Być może zaskoczy Was fakt, że na rok przed pojawieniem się „Przyjaciół” Chandler był już 348. najpopularniejszym imieniem chłopięcym w Stanach Zjednoczonych. Można by pomyśleć, że niezdarność Chandlera lub drwiny Joey z tego imienia zmniejszą jego popularność. Otóż nie! W 1995 roku ilość Chandlerów w Ameryce zwiększyła się o ponad 260%, a w 1999 imię zajmowało 151 miejsce w rankingu popularności.

 

19. Dawson

W końcówce lat 90. Dawson był na piedestale! Dzięki serialowi „Jezioro marzeń” (tytuł oryginalny: Dawson’s Creek) oraz Jackowi Dawsonowi z „Titanica” ludzie zachwycili się tym imieniem. Do 1999 roku przeskoczyło w rankingu o 559 pozycji, co dało mu 136 miejsce wśród najpopularniejszych imion Ameryki.

A Wy nazwalibyście swoje dzieci imieniem jakiegoś fikcyjnego bohatera? Jeżeli tak to podzielcie się z nami tym w komentarzach!
 
Źródło: buzzfeed.com