Najlepsze role Dakoty Fanning – jednej z najpopularniejszych dziecięcych aktorek lat 2000.

Najlepsze role Dakoty Fanning – jednej z najpopularniejszych dziecięcych aktorek lat 2000.

Jeśli dorastaliście na początku XXI wieku lub po prostu kojarzycie filmy z tego okresu, doskonale wiecie, że żadne dziecko nie zdominowało przemysłu filmowego w tak dużym stopniu jak Dakota Fanning.

Jeśli jakiś film wymagał udziału zdolnego dziecięcego aktora, to ona w nim występowała. Jeśli był to rozdzierający serce dramat, to ona grała w nim główną rolę. Na początku swojej kariery pojawiała się na ekranie między innymi u boku Toma Cruise’a, Denzela Washingtona, Queen Latifah – największych sław Hollywood – i zawsze radziła sobie śpiewająco.
Zapraszamy Was w małą podróż w czasie – dziś przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej znaczących dziecięcych ról Dakoty Fanning.
Reklama

„Jestem Sam” (2001)

W swojej pierwszej dużej roli filmowej 7-letnia Dakota zachwyciła widzów przede wszystkim umiejętnością radzenia sobie z dosyć ciężkim materiałem. Wcielając się w rolę Lucy, córki niepełnosprawnego mężczyzny, przekazała szereg emocji znacznie przekraczających jej wiek. Jej wielkie, jasne oczy dosłownie rozświetlały każdą scenę.

„Dziewczyna z Alabamy” (2002)

Choć nie była to jej główna rola, to z pewnością zapadła w pamięć wielu widzom. Na początku filmu Dakota krótko pojawiła się jako młoda Reese Witherspoon. Mimo że na ekranie widzieliśmy ją tylko przez około pięć minut, jej postać jak zawsze była dopracowana w każdym calu.
Reklama

„Dziewczyny z wyższych sfer” (2003)

„Dziewczyny z wyższych sfer”, sztandarowy film milenialsów, dał Dakocie Fanning popalić, jeśli chodzi o artystyczny wysiłek. U boku Brittany Murphy Dakota zagrała wyjątkowo mądrą jak na swój wiek Ray. Rola ta wymagała od niej nie tylko sprytu i inteligencji, ale także delikatności i niewinności. Dakota jednak bez trudu potrafiła pokazać całą gamę emocji, posługując się jedynie subtelnymi spojrzeniami.

„Kot” (2003)

W tym uroczym filmie familijnym Dakota udowodniła, że świetnie radzi sobie z różnego rodzaju dziwactwami. Choć sam film może nie był najlepszy, Dakota jako ciekawska i niezawodna Sally była wręcz ujmująca.
Reklama

„Człowiek w ogniu” (2004)

Wystąpić u boku Denzela Washingtona i nie tylko pokazać się na ekranie, ale także świetnie uzupełniać jego grę, to już samo w sobie wielkie osiągnięcie. Po raz kolejny Dakota została wrzucona do filmu o dorosłej tematyce i po raz kolejny wniosła tam dziecięcą niewinność i szczerość, które bardzo wzbogaciły film. Scena, w której dokucza Denzelowi za jego uśmiech, jest tak piękna i naturalna, że łatwo zapomnieć, że Dakota miała wtedy zaledwie 9 lat.

„Wyścig marzeń” (2005)

Grając u boku Kurta Russella jako jego pełna pasji i niezwykle inteligentna córka, Dakota stworzyła inspirującą kreację. W tej roli wykazała się dojrzałością, która była imponująca dla tak młodego aktora, a łagodna, ale stanowcza barwa jej głosu pozwoliła jej na perfekcyjne wygłoszenie kwestii.

„Wojna światów” (2005)

Chyba możemy śmiało przyznać, że ten film ukształtował nasze dzieciństwo. Ta mała dziewczynka z remake’u „Wojny światów” zaszokowała wówczas świat swoim talentem. Mając 10 lat, Dakota radziła sobie jak zawodowiec z niewątpliwym zaszczytem, jakim było zagranie córki Toma Cruise’a. W przeciwieństwie do jej poprzednich ról, w których chodziło raczej o subtelne aktorstwo i dialogi, „Wojna światów” była filmem akcji, który wymagał od niej biegania, krzyków, płaczu i nieustannego przekazywania stanu rozpaczy i zagubienia, czego jeszcze nigdy wcześniej u niej nie widzieliśmy.
Reklama

„Pajęczyna Charlotty” (2006)

Wcielenie się w rolę głównej bohaterki w tak uwielbianym przez dzieci klasyku to duża presja. Dakota jednak bez trudu weszła w postać energicznej, zdeterminowanej i opiekuńczej Fern. Była kochająca, zabawna i spokojna, ale też niezwykle uparta, gdy tylko coś sobie postanowiła. W ten sposób udowodniła, że spokojnie jest w stanie udźwignąć nawet główną rolę w filmie.

„Sekretne życie pszczół” (2008)

Dakota w „Sekretnym życiu pszczół” zagrała prawdopodobnie jedną ze swoich najbardziej kultowych ról filmowych – Lily Owens, zagubioną czternastolatkę, która w latach 60. w Karolinie Południowej zmaga się z problemami na tle rasowym oraz poczuciem straty. W filmie poruszono wiele trudnych tematów i skomplikowanych relacji, a zaangażowanie Dakoty w tę postać było widoczne w jej znakomitej grze aktorskiej.
Reklama

„Push” (2009)

Dakota w filmie „Push” była tak dobra w roli Cassie, że reżyser Paul McGuigan powiedział, że bez niej produkcja ta po prostu by nie powstała. Rola ta była jednym z przełomowych momentów dla 14-letniej Dakoty – to wtedy bowiem przeobraziła się z aktorki dziecięcej w nastoletnią gwiazdkę, znakomicie odgrywając wyrazistą, mroczną postać u boku Chrisa Evansa.

„Koralina i tajemnicze drzwi” (2009)

Nie każdy potrafi dobrze zagrać samym głosem, ale nastoletnia Dakota doskonale wcieliła się w główną rolę Koraliny. Była to rola inna niż wszystkie, które grała wcześniej, ale okazało się, że jej głos idealnie pasował do tej postaci.
Która z ról Dakoty Fanning jest w Waszej opinii najlepsza i dlaczego? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!
Źródło: buzzfeed.com