Dlaczego Twoja starsza siostra jest jedną z najważniejszych osób w Twoim życiu

Dlaczego Twoja starsza siostra jest jedną z najważniejszych osób w Twoim życiu

  • Post author:
  • Post category:Ludzie
Jeśli masz starszą siostrę, możesz na tym bardzo skorzystać: poprosić o pomoc, gdy wpadasz w kłopoty, zmuszać ją do wykonywania swoich obowiązków, a nawet pożyczać od niej ubrania (oczywiście bez mówienia jej o tym). Oprócz tych wszystkich rzeczy jest jednak coś jeszcze, za co warto jej podziękować. Według psychologów posiadanie siostry poprawia stabilność psychiczną i ogólny rozwój – dzieci, które dorastają w towarzystwie sióstr, są szczęśliwsze i lepiej przystosowują się do dorosłego życia.
Wierzymy, że posiadanie starszej siostry jest prawdziwym błogosławieństwem, które pomaga na wiele sposobów i na każdym etapie Twojego życia. Przed Wami kilka dowodów, które potwierdzają tę tezę!
Reklama

1. Posiadanie siostry zmniejsza Twoje szanse na… rozwód w przyszłości.

© My Best Friend’s Wedding / Sony Pictures
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Ohio wykazały, że dzieci posiadające rodzeństwo mają mniejsze szanse na rozwód w przyszłości. Jednym z aspektów tego zaskakującego odkrycia jest to, że dzięki posiadaniu siostry stajemy się bardziej dojrzałymi i mniej skoncentrowanymi na sobie dorosłymi. Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa mają też ogromny wpływ na nasz rozwój jako dorosłego. Dzieci, które mają rodzeństwo, muszą bowiem bardzo wcześnie nauczyć się dzielić i radzić sobie z konfliktami, więc wychowanie w takich warunkach jest bardzo istotne w relacjach romantycznych. Posiadanie starszej siostry jako przyjaciółki w okresie dorastania ma więc głęboki wpływ na praktycznie każdą dziedzinę życia.

2. To ona jest powodem, dla którego Twoi rodzice są wobec Ciebie bardziej pobłażliwi.

© Gossip Girl / Warner Bros
Jeśli myślisz, że dorastanie było dla Ciebie trudne, to wierz lub nie, ale Twoja siostra miała o wiele gorzej. Badania wykazały, że rodzice są znacznie bardziej surowi i wymagający w stosunku do swoich pierworodnych w porównaniu z resztą rodzeństwa. Świeżo upieczeni rodzice mają bowiem wiele zasad i zbyt wygórowane oczekiwania, które jednak zmniejszają się, gdy rodzi się kolejne dziecko – wówczas stopniowo stają się coraz łagodniejsi. Jeśli więc masz starszą siostrę, to jest to kolejny powód, dla którego warto okazać jej wdzięczność.
Reklama

3. Kibicuje Ci i pomaga osiągać cele.

© _BindersFullOfWomen_ / Reddit
Twoja starsza siostra nauczy Cię wielu rzeczy, których dotychczas nie doświadczyłeś. Zawsze będziesz mieć sprzymierzeńca i kogoś, na kim możesz się wzorować. To ona inspiruje Cię do bycia lepszym i dążenia do swoich celów. Dorastanie z siostrami sprawia, że stajesz się bardziej ambitny i niezależny. To normalny proces, że młodsze dzieci naśladują swoje starsze rodzeństwo, co jest częścią ich rozwoju społecznego i poznawczego. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, Twoja starsza siostra ma zasadniczy wpływ na kształtowanie Twojej osobowości.

4. Poprawia Twoje zdrowie psychiczne, ponieważ jest przy Tobie.

© Hunger Games / Lionsgate
Według naukowców dorastanie z siostrami zmniejsza negatywne uczucia u nastolatków. Wtedy bowiem istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że poczujesz się samotny, winny i niekochany. Uczucie ze strony rodzeństwa jest bardzo ważne w rozwoju emocjonalnym, a nawet może pomóc w walce z depresją. Stwierdzono również, że dzięki posiadaniu siostry stajemy się bardziej życzliwymi i empatycznymi osobami.
Reklama

5. Pomaga Ci odkryć znaczenie bezwarunkowej miłości.

Wyświetl ten post na Instagramie

Jest kimś, kto zawsze będzie Cię wspierać. Nawet gdy się zestarzejecie, ta niezwykła więź wciąż będzie miała ogromne znaczenie dla Twojego ogólnego samopoczucia – to jedna z najbardziej długotrwałych relacji, jakie kiedykolwiek będziesz mieć w życiu. Zawsze masz w niej wsparcie i kogoś, z kim możesz porozmawiać. To sprawia, że czujesz się kochany i ceniony, a także uczy Cię, jak lepiej komunikować swoje uczucia. Zawsze będzie Ci łatwiej podzielić się czymś z nią niż z rodzicami, poza tym na pewno będzie lepszym słuchaczem. Przede wszystkim jednak zawsze będziesz mieć najlepszą przyjaciółkę, która zna Cię tak dobrze, że potrafi powiedzieć, co myślisz, jedynie patrząc na Ciebie. To najcenniejszy dar i coś, co trzeba pielęgnować każdego dnia. Masz wielkie szczęście, że masz starszą siostrę, która tak bardzo Cię kocha.
Wyświetl ten post na Instagramie

Czy Wy również uważacie, że starsze siostry są najlepsze? Podzielcie się z nimi tym artykułem, aby wiedziałuy, że jesteście im bardzo wdzięczni za ciągłą obecność w Waszym życiu!