Endometrioza czyli walka o macierzyństwo – inspirująca historia Susan Sarandon

Endometrioza czyli walka o macierzyństwo – inspirująca historia Susan Sarandon

Susan Sarandon, uznana amerykańska aktorka, znana jest rzeszy fanów z takich hitów jak chociażby „Thelma i Louise”, „Przed egzekucją” czy „Małe kobietki”, a o jej niesamowitym kunszcie aktorskim świadczy chociażby Oscar, którego zdobyła w 1996 roku. Nie każdy jednak wie, że mimo imponującej kariery w jej prywatnym życiu nie zabrakło także trudnych chwil. Aktorka swego czasu zmagała się bowiem z uciążliwą chorobą, która przysparza cierpienia wielu kobietom na całym świecie – mowa o endometriozie.
Endometrioza sprawiła, że smak macierzyństwa aktorce dane było poznać dopiero po ukończeniu 40. roku życia. Jej determinacja i wiara w to, że życie w końcu umożliwi jej spełnienie marzenia o byciu matką, są godne podziwu i naśladowania.
Reklama

Aktorskie początki

© Joe / Cannon Productions and co-producers © Susan Sarandon / Twitter
Rolą, która rozpoczęła wspinaczkę Susan Sarandon na szczyt, była ta w dramacie „Joe” z 1970 roku. Następnie wzięła udział w serialu telewizyjnym „A World Apart”, zaś pięć lat później zaangażowano ją do interesującej mieszanki horroru, musicalu i komedii zatytułowanej „Rocky Horror Picture Show”.

Kariera w cieniu bólu


Zawodowa passa Susan Sarandon trwała w najlepsze – w wieku 38 lat jej aktorski dorobek liczył już ponad 25 kreacji i stale się powiększał, a na dodatek otrzymała wybitne wyróżnienie w postaci nominacji do Oscara za rolę w „Atlantic City”. Prywatnie także jej się układało, jako że u swojego boku miała wówczas ukochanego Franco Amurriego (który notabene również pochodził z branży, gdyż pracował jako reżyser). Do szczęścia brakowało im w zasadzie tylko dziecka, jednakże zajście w ciążę utrudniały jej coraz silniejsze dolegliwości i brak jasnej diagnozy.

Reklama

Spełnienie marzeń

Mimo problemów ze zdrowiem, a także „życzliwych” rad na temat tego, że macierzyństwo całkowicie pogrzebie jej pozycję w Hollywood, 15 marca 1985 r. na świecie pojawiła się jej pierwsza córka Eva. Kobieta poszła w ślady matki i dziś spełnia się jako aktorka, a także blogerka.
Reklama

Zaskakująca diagnoza

Macierzyństwo uszczęśliwiło aktorkę, jednakże jej bóle nie ustępowały i przez długi czas tak naprawdę wciąż nie wiedziała, co dzieje się z jej organizmem. Po czasie dowiedziała się, że cierpi na endometriozę, czyli gruczolistość macicy. To przewlekła choroba kobieca, w której przebiegu endometrium pojawia się w innych miejscach niż w macicy, co powoduje ogromny ból utrudniający codzienne funkcjonowanie, a niekiedy także bywa przyczyną niepłodności.

Nowy rozdział w życiu

W przypadku Sarandon endometrioza na szczęście nie pokrzyżowała jej dalszych macierzyńskich planów. Choć rozstała się z Amurrim, pod koniec lat 80. na jej drodze pojawił się Tim Robbins, aktor poznany na planie filmu „Bull Durham”. Owocem tej miłości byli dwaj zdrowi chłopcy, John „Jack” Henry oraz trzy lata młodszy od niego Miles.
Reklama

Susan wyznała z rozmowie z jednym z magazynów, że otoczenie sprawiało wrażenie wyjątkowo zaskoczonych, a wręcz zbulwersowanych jej stosunkowo późnym macierzyństwem, i uważali, że to niedorzeczny pomysł.

© CJ Contino/ Everett Collection / East News

Siła kobiet, siła rodziny

Dziś Susan Sarandon jest również babcią, a to za sprawą wnuków Marlowe, Majora Jamesa i Mateo, których matką jest jej córka, Eva Ammuri. Obie kobiety są aktywne w mediach społecznościowych i chętnie dzielą się zdjęciami obrazującymi ich życie rodzinne – stąd też wiemy, że ich wszystkich łączy wyjątkowa i trwała więź. Powyższy post został wrzucony w 2017 r. z okazji 94. urodzin matki Susan Sarandon, Leonory Marie Criscione.

Działalność społeczna


Dziś aktorka chętnie dzieli się swoimi przeżyciami związanymi z codziennym funkcjonowaniem z endometriozą i zachęca wszystkie kobiety, aby walczyły o siebie i nie pozwoliły tej chorobie zabrać im marzeń o spełnieniu w macierzyństwie. Sarandon angażuje się w wiele akcji społecznych dotyczących tego schorzenia (regularnie pojawia się m.in. na eventach związanych z Endometriosis Foundation of America) i podkreśla, jak ważne jest stałe szerzenie wiedzy o tym, z czym wiąże się endometrioza.

Reklama

„Cierpienie nie powinno definiować cię jako kobiety”

© Susan Sarandon / Instagram © Eva Amurri / Instagram

Susan Sarandon to spełniona matka i babcia, która pokonała wszelkie trudności, aby znaleźć się w tym pięknym miejscu w życiu. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia, dlatego ogromnie istotne jest, aby znormalizować mówienie o tym niesprawiedliwym cierpieniu i aktywnie szukać rozwiązań, aby ulżyć wielu kobietom nim dotkniętych.

Czy znacie przypadki osób dotkniętych endometriozą? A może same macie podobne doświadczenia? Podzielcie się nimi w komentarzach!