Jak według książki powinny wyglądać postacie ze „Zmierzchu”?

Jak według książki powinny wyglądać postacie ze „Zmierzchu”?

  • Post author:
  • Post category:Filmy
Wszyscy wiemy, że adaptacja literatury na film nie jest łatwym zadaniem. Możliwości są nieograniczone i można eksperymentować, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, ale bardzo trudno jest zadowolić wszystkich. Jeśli chodzi o bohaterów, to zawsze ciężko sprostać oczekiwaniom i opisom autorów, a saga „Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer nie jest tu wyjątkiem. W książkach narratorką jest główna bohaterka, Bella Swan, i to właśnie jej oczami poznajemy pozostałe postacie. Mimo że filmy generalnie bardzo dobrze poradziły sobie z adaptacją tej historii, jest kilka szczegółów, które sprawiają, że niektóre postacie wyglądają nieco inaczej niż te znane z książek.
Dziś pragniemy pokazać Wam najbardziej uderzające przykłady różnic w wyglądzie bohaterów z książki i z filmu „Zmierzch”.

1. Renesmee Cullen

© The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 / Summit Entertainment and co producers
W książce córka Belli i Edwarda jest dzieckiem o zapierającej dech w piersiach urodzie. Rysy twarzy i kolor włosów ma po ojcu, zaś loki odziedziczyła po dziadku Charliem. Ma także brązowe oczy, które odziedziczyła po Belli. Jej skóra jest ciepła, ale mocna, jak u wampira, i promienieje, gdy wystawia się ją na działanie słońca. Dziewczynka rośnie bardzo szybko, dużo szybciej niż każde inne dziecko. To właśnie z tego powodu podczas poszukiwań aktorki producenci zdali sobie sprawę, że będą musieli użyć efektów specjalnych, jeśli chcą, aby postać przypominała swój książkowy opis. W rezultacie powstała dziwna mieszanka twarzy prawdziwej aktorki i sztucznej twarzy, która nadała jej nieco nienaturalny wygląd. Mimo tych zabiegów wciąż nie była ona zbyt podobna do postaci z książki.
Reklama

2. Jane

© Twilight: New Moon / Summit Entertainment and co producers
Jane, siostra Aleca, jest członkiem straży Volturi. Ma dość dziwną supermoc: potrafi wywoływać ból w umysłach innych. Opisuje się ją jako drobną istotę o krótkich brązowych włosach, pełnych wargach i niemal anielskim wyrazie twarzy. W filmowej adaptacji Jane gra Dakota Fanning, ale jeśli się nad tym zastanowić, jej charakterystyka nie jest zbyt bliska opisowi książkowemu. Na dużym ekranie doskonale wyraźnie widać, że Jane jest bardzo kobieca, a jej fryzura nie pasuje do tej z książki.

3. Bella Swan

© Twilight: New Moon / Summit Entertainment and co producers
Główna bohaterka sagi, Bella Swan, opisywana jest w książkach jako samotna młoda kobieta, która kompletnie nie posiada zmysłu modowego. Mówi się jednak, że jest atrakcyjna, ale w dość dziwny i tajemniczy sposób. Jej włosy są proste i gładkie, oczy szeroko rozstawione, a usta zbyt pełne w stosunku do szczupłej szczęki. Nie da się zaprzeczyć, że Kristen Stewart jest uderzająco podobna do Belli, przynajmniej jeśli trzymać się opisu z książek. Trudno jednak nie zauważyć, że twarz Stewart ma bardziej klasyczne rysy niż twarz bohaterki w książkach, co zresztą również czyni ją piękną. Ponadto w pierwszym filmie jej włosy nie są proste, lecz falowane.
Reklama

4. Alice Cullen

© Twilight: New Moon / Summit Entertainment and co producers
Alice, przybrana córka Cullenów i siostra Edwarda, jest znana ze swojej umiejętności przewidywania przyszłości. Ma otwartą, optymistyczną osobowość i kocha Bellę jak siostrę. W książkach opisana jest jako drobna i zgrabna, bardzo piękna dziewczyna z czarnymi włosami ściętymi w boba. W filmach właściwie jest bardzo podobna do tej z książek – w zasadzie brakuje tylko jednego ważnego szczegółu: aktorka grająca rolę Alice ma ciemnobrązowe włosy z rudawymi refleksami, a powinna mieć po prostu czarne.

5. Jacob Black

© The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 / Summit Entertainment and co producers
W książkach Stephenie Meyer wilkołak Jacob Black jest opisany jako bardzo atrakcyjny rdzenny Amerykanin z plemienia Quileute. Powinien zatem mieć czerwonawą skórę. Na przestrzeni książek jego postać ewoluuje, podobnie jak jego budowa ciała. Nie tylko zmienia się jego sylwetka, która przestaje być typowo dziecięca (co zresztą początkowo odróżniało go od innych bohaterów), ale też staje się mierzącym prawie 2 metry mężczyzną o ogromnej sile. Kiedy Bella spotyka go po raz pierwszy, zauważa, że Jacob ma długie lśniące włosy związane na karku.
Reklama

6. Charlie Swan

© Twilight / Summit Entertainment and co producers
Ojciec Belli, Charlie Swan, jest bardzo introwertycznym, nieco małomównym i życzliwym człowiekiem. Jest komendantem policji w miasteczku Forks; bardzo lubi spokój i ciszę tej społeczności. Ogólnie rzecz biorąc, sposób, w jaki ta postać została przedstawiona w filmie, całkiem dobrze oddaje jej osobowość. Jeśli jednak chodzi o wygląd fizyczny, są dwie główne cechy, które różnią się od tych przedstawionych w książce. Przede wszystkim nie ma wzmianki o tym, że Charlie ma wąsy, natomiast jego włosy powinny być kręcone, a w filmie są proste.

7. Rosalie

© Twilight / Summit Entertainment and co producers
Rosalie Hale, pasierbica Cullenów i żona Emmetta, ma wyglądać na osiemnastolatkę, choć w rzeczywistości jest starsza. Podobnie jak reszta jej przybranej rodziny, jest wyjątkowo piękna, wysoka, szczupła i ma falujące blond włosy. W książce jest również mowa o tym, że ma bardzo onieśmielającą prezencję, być może z powodu swojej niezwykłej urody. W filmie w rolę Rosalie wcieliła się aktorka Nikki Reed. Jeśli chodzi o cechy fizyczne, Reed i Rosalie są do siebie bardzo podobne, jednak szczerze powiedziawszy, Reed nie jest aż tak onieśmielająca.

8. Carlisle Cullen

© The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 / Summit Entertainment and co producers
Mąż Esme i ojciec rodziny Cullenów jest wampirem, który zobowiązał się do rezygnacji z ludzkiej krwi. Jeśli chodzi o jego fizyczność, to według opisu w książce jest blondynem i wygląda, jakby miał 23 lata, choć w rzeczywistości ma dużo więcej. Bella twierdzi, że jest przystojniejszy niż jakikolwiek inny aktor filmowy, którego kiedykolwiek widziała, a mimo to sprawia wrażenie zmęczonego światem. Aktorowi Peterowi Facinelliemu udało się doskonale przenieść Carlisle’a na duży ekran dzięki wielkim zdolnościom aktorskim. Prawdą jest jednak również to, że wygląda on znacznie starzej, niż powinien zgodnie z opisem w książce. W jego wyglądzie i mimice nie ma też żadnych wyraźnych oznak zmęczenia.
Reklama

9. Edward Cullen

© Twilight: New Moon / Summit Entertainment and co producers
W książce drugi główny bohater, Edward Cullen, jest opisany jako istota o niewypowiedzianej urodzie, a przy kilku okazjach Bella porównuje go nawet do greckiego półboga Adonisa. Mówiąc w książce o jego skórze, Bella stwierdza, że w dotyku i wyglądzie przypomina ona marmur: jest niezwykle biała, twarda jak skała i zimna jak lód. Jego włosy, według słów Belli, są zawsze potargane i brązowe, a jego rysy są idealne i kanciaste. Decyzja, by wampira zagrał Robert Pattinson, była dość rozsądna, ponieważ aktor jest całkiem podobny do swojej postaci. Jedyna istotna różnica dotyczy ubioru, ponieważ w książkach Edward Cullen znany jest z tego, że zawsze nosi jasną skórzaną kurtkę, co w filmach nie ma miejsca.

10. Esme Cullen

© Twilight / Summit Entertainment and co producers
Matka rodziny Cullenów, Esme, jak wszyscy inni, jest bardzo piękna i atrakcyjna, tyle że w przeciwieństwie do swoich dzieci i męża rysy jej twarzy są mniej wyraziste, ponieważ jej przemiana w wampira nastąpiła tuż po porodzie. Bella opisuje ją jako szczupłą, ale o zaokrąglonej sylwetce, z pięknymi włosami w kolorze karmelu, dołeczkami i twarzą w kształcie serca. W filmie Esme rzeczywiście ma ten rodzaj „spokojnego piękna”, jednak twarz aktorki, która gra tę rolę, ma bardziej kwadratowy kształt. Być może właśnie to odbiera jej trochę „niewinny wygląd aktorki kina niemego”, który Bella opisuje, opowiadając o ich pierwszym spotkaniu.
Czy po przeczytaniu tego tekstu przychodzą Wam na myśl jakieś inne postacie, które w filmach całkowicie różnią się od swoich książkowych odpowiedników? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło: brightside.com