9 filmów Disneya, które są pełne kontrowersyjnych momentów

-

9 filmów Disneya, które są pełne kontrowersyjnych momentów

Film „To nie wypanda” wytwórni Disney/Pixar trafił niedawno na antenę Disney+… i jest absolutnie czarujący. To emocjonalna opowieść o historii matki i córki, która wzbudza melancholię za początkami XXI wieku. Sama animacja natomiast jest niezwykle pomysłowa i po prostu przepiękna.

Najwyraźniej jednak znaleźli się tacy, którzy uważają, że film jest „zbyt dojrzały” dla młodych widzów… zwłaszcza dlatego, że porusza tematykę dojrzewania, seksualności i menstruacji.
Odłóżmy na chwilę na bok fakt, że dojrzewanie, nastoletnie zauroczenia i miesiączka to wszystko rzeczy, które rzeczywiście zdarzają się trzynastolatkom (tyle lat ma główna bohaterka, Mei) i dlatego w filmie przeznaczonym dla widowni w tym wieku powinno się mówić o nich otwarcie. Jeśli wydaje Wam się, że „To nie wypanda” jest niestosowny, musicie sprawdzić wiele innych filmów Disneya, w których znajdziecie więcej kontrowersji. Specjalnie dla Was znaleźliśmy kilka przykładów – sprawdźcie sami!

1. „Mała Syrenka”

Ariel tak bardzo chce przespać się z księciem Erykiem, że porzuca rodzinę, przyjaciół, a nawet swój GŁOS. Pod koniec filmu natomiast poślubia go, będąc w wieku 16 lat. Cóż… niepohamowany popęd Ariel sprawia, że rysunki Mei wypadają jednak dość łagodnie.

Reklama

2. „Piękna i Bestia”

Bella zakochuje się w swoim porywaczu, który staje się dobrym człowiekiem dopiero wtedy, gdy ona go „zmienia”. Tak, wiemy, podarował jej bibliotekę, ale bądźmy szczerzy… Tam aż roi się od znaków ostrzegawczych!

3. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Pomijając problematyczne przedstawienie karłowatości, książę wkracza do akcji na końcu i całuje nieprzytomną – a nawet przypuszczalnie martwą – Śnieżkę. Jest to w najlepszym wypadku przerażające i dotyka różnego rodzaju kwestie związane z przyzwoleniem na takie zachowania. Warto też wspomnieć, że w bajce Śnieżka ma tylko 14 lat.

Reklama

4. „Śpiąca królewna”

Patrz wyżej – skończmy z całowaniem księżniczek w śpiączce!

5. „Aladyn”

Księżniczka Dżasmina, która w filmie ma 15 lat, wychodzi za mąż za mężczyznę, który ją okłamał, aby ją „zdobyć”. Pamiętacie też moment, w którym uwodzi Dżafara, aby odwrócić jego uwagę? I znowu… przecież ona ma 15 lat!

6. „Dumbo”

Mały słonik upija się. To chyba nie jest zbyt normalne…

Reklama

7. „Toy Story 3”

Zabawki dosłownie akceptują swoją śmiertelność. Patrzą na siebie i w milczeniu trzymają się za ręce, gdy zbliżają się do nieuchronnej i brutalnie bolesnej śmierci. Przecież to jest przerażające!

8. „Król Lew”

Skaza wprost morduje własnego brata, a potem obwinia za to Simbę. To jednak grubszy kaliber niż rysunki 13-latki…

Wszystkie te filmy to nasze ukochane klasyki, więc prawda jest taka, że do tych pozornych kontrowersji zdążyliśmy się już nieco przyzwyczaić. Mamy nadzieję, że „To nie wypanda” szybko dołączy do tego grona!
Co sądzicie o kontrowersjach w bajkach? Dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

Ostatnie posty