Psychologowie zdefiniowali 7 rodzajów miłości – tylko nieliczni doświadczają ostatniej z nich

-

Psychologowie zdefiniowali 7 rodzajów miłości – tylko nieliczni doświadczają ostatniej z nich

Czym jest miłość? Filozofowie i naukowcy od wielu lat zmagają się z poszukiwaniami odpowiedzi na to pytanie. W latach 80-tych XX wieku amerykański psycholog Robert Sternberg opracował 3-składnikową teorię miłości, która obejmuje emocjonalną bliskość, namiętność i zaangażowanie. Według niego to właśnie te 3 elementy składają się na to przepiękne uczucie, o którym napisano tysiące piosenek i książek. Później, dzięki swojej teorii, Sternberg wyodrębnił 7 typów miłości, o których opowiemy Ci w tym artykule.
Głęboko wierzymy, że uczucia zmieniają się z czasem. Jeśli więc jeszcze nie udało Ci się dojść do ostatniego rodzaju miłości, całkiem możliwe, że Ty i Twój partner potrzebujecie więcej czasu.
Reklama

1. Zauroczenie

© Tres metros sobre el cielo / Globo Media S.A.
Jest to okres, kiedy ludzie ledwie się znają, a mimo to czują wzajemne przyciąganie. W takim związku dwoje ludzi często nie ma pojęcia, czy mają ze sobą coś wspólnego czy nie, ale mimo to pragną być razem.
Według psychologów zauroczenie może z czasem przekształcić się w coś większego… ale nie zawsze tak się dzieje. Wiele par bowiem nie wychodzi poza ten rodzaj uczucia.

2. Polubienie się

© Me Before You / Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
W takich związkach zawsze można być sobą. W tym typie miłości ludzi łączą zwykle wspólne zainteresowania, poglądy na życie i poczucie wzajemnego zrozumienia. Psychologowie uważają jednak, że taka bliskość bez namiętności i zaangażowania częściej kończy się przyjaźnią niż pełnoprawną miłością.
Reklama

3. Pusta miłość

© Gone Girl / 20th Century Fox Film Corporation
Pary doświadczające tego typu miłości łączy jedynie zaangażowanie – bez intymności i namiętności. Czasami ten rodzaj związku pojawia się po wielkiej, żarliwej miłości, a czasami jest odwrotnie: osoby, które doświadczają pustej miłości, z czasem mogą się zmienić, co w efekcie dodaje pasji do ich uczuć.

4. Miłość bezmyślna

© Enemy / Mecanismo Films
Ten bardzo popularny rodzaj miłości zawiera w sobie zaangażowanie i pasję. To uczucie, które pojawia się, kiedy dwoje ludzi łączy naprawdę mocny pociąg do siebie nawzajem i są gotowi do przestrzegania pewnych tradycji (na przykład takich jak huczne wesela, ważkie deklaracje czy dzielenie się obowiązkami domowymi), ale nie ma między nimi prawdziwej intymności.
Psychologowie uważają, że takie pary mogą żyć razem przez długi czas, ale ich szczęście jest względne. W rzeczywistości bowiem nie postrzegają oni swojego partnera jako przyjaciela.

5. Romantyczna miłość

© La La Land / Black Label Media
Ten rodzaj miłości obejmuje namiętność i intymność. Ludzie w takich parach czują do siebie pociąg fizyczny i lubią spędzać ze sobą czas, ale nie są gotowi do podjęcia poważnych zobowiązań. Związki tego typu często nie osiągają poziomu konkubinatu lub małżeństwa.
Reklama

6. Towarzysze życiowi

© House of Cards / NetFlix
Na tę miłość składa się zaangażowanie i intymność. Takie związki są znacznie silniejsze niż zwykła przyjaźń, gdyż między partnerami istnieje prawdziwe przywiązanie. Jest to jednak raczej czyste porozumienie, ponieważ temu rodzajowi miłości brakuje namiętności. Psychologowie twierdzą, że związek typu towarzyszącego może powstać po długich latach znajomości lub małżeństwa.
Reklama

7. Miłość doskonała

© The Vow / Screen Gems
Ta miłość składa się z wszystkich 3 składników: namiętności, intymności emocjonalnej i zaangażowania. Oczywiście, ich poziomy nie zawsze są równe, ale najważniejszy jest fakt, że wszystkie z nich są obecne. Rzadko można spotkać tego typu związki, ale jeśli ludziom udaje się je stworzyć, to znaczy, że łączy ich prawdziwe, niepowtarzalne uczucie. Takie pary najprawdopodobniej będą mogły przeżyć razem długie, szczęśliwe lata.
Psychologowie są pewni, że każdy człowiek doświadcza w swoim życiu różnych rodzajów miłości. Czasem dzieje się to z tym samym partnerem: ludzie w związku zbliżają się do siebie i przechodzą na nowszy poziom. Możliwa jest także sytuacja, w której dzieje się to z różnymi ludźmi. Warto też zauważyć, że Twój związek może zupełnie nie pasować do jednego z standardowych 7 typów miłości – wówczas prawdopodobne jest, że balansuje pomiędzy dwoma z nich.
Ta typologia pomoże Ci określić, w jakim związku jesteś teraz… i czy warto go kontynuować. Jeśli omówisz to ze swoim partnerem, być może z czasem będziecie w stanie przekształcić swój typ miłości w rodzaj, który obojgu z Was przysłuży się najbardziej.
Jaki typ miłości przeważa w Waszych związkach? Podzielcie się swoimi historiami w komentarzach.

Udostępnij

Ostatnie posty